V Banskobystrickom kraji stúpa počet chorých na chrípku, najviac ich je medzi deťmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
choroba, chrípka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

BANSKÁ BYSTRICA 16. novembra (WebNoviny.sk) – Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom takmer 11-percentný vzostup akútnych respiračných ochorení (ARO).

Z týchto ochorení sa do chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) vyvinulo v Banskobystrickom kraji v porovnaní s uplynulým týždňom takmer o 12 percent viac prípadov.

Chorobnosť stúpla

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška je výskyt týchto ochorení v prípade ARO vyšší o 11 percent a CHPO až takmer o 85 percent. Lekári v tomto regióne neevidovali žiadny prípad závažného akútneho respiračného ochorenia, ani iné vážne ochorenia.

V Banskobystrickom kraji zaevidovali epidemiológovia v 46. týždni 4 831 chorých na ARO, čo predstavuje chorobnosť 1 430 prípadov na stotisíc obyvateľov. Chorých na chrípku je 379 ľudí, čo predstavuje chorobnosť viac ako 112 prípadov na stotisíc obyvateľov. Najviac chorých na ARO je v okresoch Lučenec, Zvolen, Banská Bystrica a Revúca. Chrípka a jej podobné ochorenia najviac postihli pacientov v okresoch Lučenec, Poltár, Banská Bystrica a Banská Štiavnica.

Najviac chorých je medzi deťmi

Najviac chorých na ARO aj CHPO je medzi ekonomicky aktívnymi obyvateľmi, žiakmi základných škôl a najmenšími deťmi do veku päť rokov. Najnižší výskyt týchto ochorení je tentoraz medzi seniormi,“ uviedla Tolnayová s tým, že v porovnaní so 45. kalendárnym týždňom mierne klesol počet komplikácií z akútnych respiračných ochorení.

Zápalové ochorenia horných dýchacích ciest, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín v 49 prípadoch, zápalmi stredného ucha v 19 a v 13 prípadoch zápalmi pľúc.

V súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci upozorňujú, že je ešte stále vhodný čas navštíviť svojho lekára prvého kontaktu a dať sa zaočkovať. Odporúčajú to najmä rizikovým skupinám obyvateľstva, medzi ktorých patria pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, diabetici, onkologickí pacienti a ľudia s chronickými pľúcnymi chorobami či tehotné ženy.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia