Konzumácia nakazených vajíčok mala za následok výskyt salmonelózy, objavili sa aj prípady žltačky

Salmonelózá
Foto: ilustračné, Getty Images

BANSKÁ BYSTRICA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Štyri ochorenia žltačky, konkrétne vírusovej hepatitídy typu A (VHA), zaznamenal Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote a jeden prípad úrad v Lučenci. Z Veľkého Krtíša nahlásili ochorenie na salmonelózu u 12 ľudí po rodinnej akcii pravdepodobne z domácich vajec.

RÚVZ v Lučenci eviduje aj meningokokovú meningitídu u batoľaťa mladšieho ako jeden rok. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová, tam kde to bolo potrebné, zabezpečili epidemiológovia protiepidemické opatrenia.

Nakazené od domácich vajec

Žltačku typu A zaznamenal RÚVZ v Rimavskej Sobote u dvoch detí vo veku päť až deväť rokov, jedného dieťaťa vo vekovej skupine 10 až 14 ročných a u jedného dospelého muža. Žltačka sa vyskytla v lokalite s nízkym hygienickým štandardom v okrese Rimavská Sobota. „Ochorenia boli overené sérologickým vyšetrením krvi. Všetky protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu,“ uviedla hovorkyňa.

RÚVZ Veľký Krtíš nahlásil ochorenie 12 ľudí, u ktorých bola laboratórne potvrdená Salmonella enteritidis. Všetci sa 7. októbra zúčastnili na rodinnej akcii konajúcej sa v obci v okrese Veľký Krtíš. Udávali teploty, kŕče, zvracanie, bolesti brucha a hnačky. Spolu ochorelo 11 dospelých a jedno dieťa predškolského veku, pričom u šiestich osôb si ochorenie vyžiadalo hospitalizáciu.

„Príčinou bola konzumácia potravín, ktoré boli pravdepodobne nakazené od domácich vajec,“ dodala Tolnayová s tým, že rizikovým faktorom boli nedostatky pri príprave jedál.

Protiepidemické opatrenia zabezpečené

Jeden prípad meningokokovej meningitídy nahlásil Lučenecký RÚVZ u dieťaťa do jedného roku z okresu Lučenec, ktoré bolo hospitalizované na detskom oddelení s anamnézou hyperpyrexie (stav, pri ktorom telesná teplota stúpa nad 40 stupňov Celzia). Prípad hlásili z detského oddelenia tamojšej nemocnice.

Laboratórne vyšetrenie hemokultúry bolo s pozitívnym výsledkom Neisseria meningitidis séroskupina B. Ten istý úrad hlásil do systému aj prípad VHA u dieťaťa pochádzajúceho z oblasti s nízkym hygienickým štandardom. Prípad nahlásili 16. októbra z infekčného oddelenia lučenskej nemocnice. Aj v týchto prípadoch boli podľa hovorkyne v plnom rozsahu zabezpečené protiepidemické opatrenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva