V Barme udelili amnestiu 46 väzňom, pre Su Ťij je to málo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ťij
Mjanmarská politička Aun San Su Ťij Foto: SITA, AP

RANGÚN 3. júla (WEBNOVINY) – Po návrate z úspešnej cesty po Európe opozičná barmská líderka Aun San Su Ťij v utorok zvýšila tlak na prepustenie stoviek politických väzňov ktorí sú stále za mrežami.

Su Ťij tak reagovala na informácie médií, že prezident Thein Sein udelil amnestiu 46 odsúdeným, väčšinou väzňom svedomia, povedal Ko Ko Gyi, bývalý prominentný politický väzeň.

Medzi prepustenými je bývalý študentský aktivista Aye Aun, ktorý si odpykával 59-ročný trest za distribúciu letákov a účasť na prodemokratických demonštráciách v rokoch 1998.

Podľa medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch (HRW) v rámci uskutočňovania reforiem v krajine v roku 2011 prepustili z väzenia 659 politických väzňov.

HRW predpokladá, že vo väzení sa stále nachádza približne 200 až 600 politických väzňov. Podľa Národnej ligy pre demokraciu opozičnej líderky Su Ťij vo väzení ich je 330, povedala na tlačovej konferencii najznámejšia bývalá politická väzenkyňa Su Ťij po návrate z európskeho turné.

Laureátka Nobelovej ceny mieru Aun San Su Ťij odmietla nariadenie vlády, aby nazývala svoju vlasť Mjanmarsko, a nie Barma.

To nestojí v žiadnom zákone,“ povedala San Su Ťij v utorok na tlačovej konferencii v Rangúne na záver svojej prvej európskej cesty za posledných 24 rokov.

Veľa ľudí volá Spojené kráľovstvo jednoducho Anglicko a my nazývame Francúzsko Pyin Thit a nik sa nesťažuje,“ dodala podľa rakúskeho denníka Der Standard Su Ťij. Názov Barma zmenil v roku 1989 na Mjanmarsko vojenský režim.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aun San Su ŤijSu ŤijThein Sein