Slovenky na olympiáde v Pekingu neuspeli v kvalifikácii šprintu, zlato získali Sundlingová a Klaebo

Barbora Klementová
  • aktualizované 8. februára 14:50

Ani jedna z tria slovenských zástupkýň v behu na lyžiach nepostúpila z kvalifikácie do vyraďovacej časti šprintu voľnou technikou na zimných olympijských hrách v Pekingu.

Najlepšia zo Sloveniek bola Barbora Klementová na 57. mieste, Alene Procházkovej patrila 63. priečka a debutantku na ZOH Kristínu Sivokovú klasifikovali na 72. pozícii.

Na štarte 90 lyžiarok

V kvalifikácii šprintu v horskom stredisku Čang-ťia-kchou sa predstavilo 90 pretekárok. Najrýchlejšia bola Švédka Jonna Sundlingová pred Američankou Rossie Brennanovou a Švajčiarkou Nadine Fähndrichovou.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Najlepšia zo Sloveniek Klementová zaostala za Sundlingovou o 25,84 s. Na posledné postupové – 30. miesto Talianky Cateriny Ganzovej – jej chýbalo 10,74 s.

V šprinte mužov Slováci chýbali

Veteránka Alena Procházková sa na svojej piatej olympiáde rovnako nedočkala postupu do štvrťfinále. Zatiaľ čo pred štyrmi rokmi v Pjongčangu skončila smoliarsky na 31. priečke, aktuálne skončila ešte o takmer dve sekundy za Klementovou a 27,81 s za Sundlingovou v siedmej desiatke výsledkového poradia.

Maximom 37-ročnej členky LK Slávia UMB Banská Bystrica v individuálnych pretekoch na zimných olympijských hrách zostáva 18. miesto zo šprintu v roku 2010 vo Vancouveri.

V šprinte mužov Slovensko na ZOH 2022 nemalo zastúpenie. Kvalifikáciu vyhral Francúz Lucas Channavat. Do vyraďovacej časti postúpili až traja Česi – z deviateho miesta Ondřej Černý a tiež Michal Novák (21.) a Luděk Seller (29.).

Zlaté medaily do Švédska a Nórska

Olympijskými víťazmi sa napokon stali Švédka Jonna Sundlingová a Johannes Hösflot Klaebo z Nórska. Zatiaľ čo 27-ročná Sundlingová získala prvý cenný kov na zimnej olympiáde v kariére, o dva roky mladší Klaebo je už štvornásobný olympijský šampión. Prvé tri zlaté medaily vybojovali pred štyrmi rokmi v Pjongčangu vrátanej tej v šprinte. Vtedy sa však bežalo klasickou technikou.

Suverénna víťazka kvalifikácie, štvrťfinále aj semifinále Sundlingová aj vo finále deklasovala konkurenciu. Od polovice pretekov bojovala už len s časom a nie so súperkami. Pred striebornou krajankou Majou Dahlqvistovou mala v cieli takmer trojsekundový náskok, bronz si vybojovala Američanka Jessie Digginsová.

V mužskom finále sa od začiatku ujal taktovky favorit Klaebo, ale väčší náskok si neutvoril. V závere sa na neho mohutne doťahoval taliansky špecialista Federico Pellegrino, ale napokon zaostal o 26 stotín sekundy. Po bronz si dobehol reprezentant Ruského olympijského výboru Alexander Terentev. Za víťazom zaostal o 1,31 s.

Viac k osobe Alena ProcházkováBarbora KlementováJonna SundlingováKristína SivokováLucas ChannavatLuděk SellerMichal NovákOndřej Černý