V Belfaste sa bojovalo aj tretiu noc

Belfast boj
Foto: SITA/AP

BELFAST 14. júla (WEBNOVINY) – Už tretiu noc sa severoírsky Belfast zmieta v nábožensky motivovaných nepokojoch. Z utorka na stredu vypálili výtržníci na príslušníkov poriadkových zložiek šesť výstrelov. Demonštranti v Ardoyne na severe Belfastu hádzali na policajtov zápalné fľaše, výbušniny, tehly a kamene. Výtržníci tiež podpaľovali vozidlá, výklady a barikády. Proti nim zakročilo pomocou vodných diel asi 100 členov zásahových jednotiek. Pri posledných násilnostiach neutrpel nikto zranenia. Informuje o tom britská BBC.

Incidenty, pri ktorých počas vyčíňania nacionalistických a náboženských extrémistov v Severnom Írsku cez predchádzajúce dve noci utrpelo zranenia až 82 policajtov, už odsúdilo aj množstvo miestnych politikov a predstaviteľov verejného života.

Nepokoje v katolíckych častiach Belfastu ako aj v iných mestách vypukli po tom, ako sa desiatky tisíc protestantov, tzv. oranžistov, zhromaždili na 18 miestach po celom Severnom Írsku. Svoj pochod organizujú každoročne 12. júla, zakaždým však vyústi do stretov medzi nimi a katolíkmi. Podľa policajných veliteľov boli násilnosti zorganizované Írskou republikánskou armádou (IRA), ktorá odmieta kompromisné dohody o zmieri medzi oboma náboženskými skupinami.

V roku 1998 vytvorila vláda v Londýne takzvanú Pochodovú komisiu, ktorá sa snaží kontrolovať a obmedzovať oranžistické pochody v Severnom Írsku a brániť protestantom, aby prechádzali cez katolícke časti Belfastu a vyvolávali provokácie. Miestne úrady sa však s organizátormi pochodov nevedia dohodnúť na vytvorení alternatívnych trás pre oranžistov a k nepokojom tak dochádza každoročne.

Pre oranžistov je 12. júl najväčším sviatkom, keďže na tento dátum pripadá výročie víťazstva protestantov pod vedením Princa Willama nad katolíckym Kráľom Jakubom II. počas bitky o Boyne z roku 1690.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom