V Bergene zrejme našli odcudzenú časť brány z Dachau

Dachau
Foto: Tomáš Kubuš

BERGEN/DACHAU 2. decembra (WebNoviny.sk) – Časť brány bývalého nacistického koncentračného tábora Dachau ležiaceho neďaleko bavorského Mníchova, ktorú neznámi páchatelia odcudzili 2. novembra 2014, sa zrejme našla v nórskom Bergene.

Nemecká polícia v piatok potvrdila, že sa našli otváracie dvere, na ktorých figuroval neslávne známy nápis „Arbeit macht frei“ (Práca oslobodzuje). Podľa jej informácií nórski kolegovia dostali anonymný podnet, na základe ktorého našli zrejme predmet, ktorého krádež pred viac ako dvoma rokmi vyvolala značný rozruch.

Čierne železné dvere boli súčasťou väčšej kovanej brány a mali rozmery 190x 95 cm. Páchatelia sa k nim dostali počas noci, pričom museli preliezť vonkajšie oplotenie areálu. Pracovisko nemeckej kriminálnej polície vo Fürstenfeldbrucku získalo už zo severskej krajiny fotografiu nálezu, na základe ktorej s veľkou pravdepodobnosťou predpokladá, že ide skutočne o bránu z Dachau.

Dachau v blízkosti rovnomenného mestečka bol vôbec prvým koncentračným táborom, ktorý nemecký nacisti založili už v roku 1933, krátko po uchopení moci v Nemecku. Do 29. apríla 1945, keď tábor oslobodili americké jednotky, v Dachau zomrelo vyše 40.000 väzňov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom