V bielej stope favoritmi Northug a Kowalczyková

Alena Procházková

WHISTLER 14. februára (WEBNOVINY) – O dvanásť medailových kompletov sa bude bojovať v bežeckej stope na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. Nór Petter Northug a Poľka Justyna Kowalczyková by mali byť hlavnými hviezdami vancouverských súťaží.

Petter Northug sa stal najúspešnejším účastníkom minuloročného svetového šampionátu lyžiarov – klasikov v českom Liberci. Ak si niekto myslel, že mu tri zlaté medaily z majstrovstiev sveta dovolia aspoň na chvíľu zaspať na vavrínoch, veľmi sa mýlil. Dvadsaťštyriročný bežec, ktorý rovnako kvalitne zvláda šprinty i maratóny, klasickú i voľnú technikou, od začiatku olympijskej sezóny dával dostatočne jasne najavo, že sa mu pozícia na tróne svetového mužského pelotónu nesmierne páči a len tak ľahko z piedestálu nemieni zísť. Je to typ súťaživého pretekára. Máva trochu problémy, keď má bežať iba „proti chronometru“. Keď sa však dostane do kontaktu so súpermi, väčšinu trate sa s nimi pohráva, aby v cieľovej rovinke zapol svoju nenapodobiteľnú „forsáž“ a ostatní „hrajú“ už len o zvyšné stupienky na pódiu pre medailistov. Práve preto by mu mali vyhovovať šprinty, skiatlon i záverečná päťdesiatka klasickou technikou s hromadným štartom.

Na Tour de Ski začiatkom roka sa v ôsmich etapách šesťkrát pozeral zo stupňa víťazov, z toho trikrát z najvyššieho. V záverečnej etape sa však nečakane musel skloniť pred Čechom Lukášom Bauerom. Jeho reakciou bolo stiahnutie sa do ústrania a vyše mesiaca určite robil všetko pre to, aby ďalšie sklamanie v tejto sezóne už neprišlo. Napriek tomu, že vynechal niekoľko pretekov Svetového pohára, zdá sa, že krištáľový glóbus mu v tejto sezóne už nikto nevezme. Ak by sa mal niekoho obávať, sú to azda najmä jeho reprezentační kolegovia, v šprinte to bude zrejme švédsko-nórsky súboj, ale netreba zabúdať ani na stále sa lepšiacich Rusov. V posledných pretekoch pred olympiádou hodil suverénnym víťazstvom rukavicu celému svetu nestarnúci Talian Giogio di Centa, ktorý bude vo Vancouveri obhajovať turínske zlato na 50 km. Nemci rovnako dlhodobo patria k širšej svetovej elite. Svetové agentúry upozorňujú na Čecha Lukáša Bauera. Ten je excelentným klasikom, najviac by mu teda mal vyhovovať záverečný maratón.

Justyna Kowalczyková je rovnako ako stroj. Ide z pretekov na preteky a drví svoje rivalky neuveriteľne suverénnym spôsobom. To, čo predviedla pred týždňom v Canmore v šprinte klasickou technikou, muselo súperky doslova znechutiť. Už v polovici najkratších bežeckých pretekov, v ktorých často rozhoduje o umiestnení až cieľová fotografia, mala pred zvyškom finálovej šestice 50-metrový náskok a cieľovú rovinku už prešla oslavujúc svoj ďalší triumf. Jej dva minuloročné tituly majsterky sveta, osem tohtosezónnych prvenstiev v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára, a celkové víťazstvo v prestížnom seriáli Tour de Ski, z nej robia najväčšiu favoritku bežeckého programu XXI. ZOH.

Záhadou sú však Nórky a Fínky, ktoré si zvolili mesačnú nerušenú prípravu mimo dosahu fanúšikov a médií. Slovensko bude držať palce najmä svojej lyžiarskej jednotke Alene Procházkovej. Tá vlani na predolympijských pretekoch vo Whistleri zvíťazila v šprinte klasickou technikou. Presne taká istá disciplína je na programe aj teraz. Dvadsaťpäťročná Banskobystričanka už niekoľkokrát potvrdila, že sa definitívne etablovala medzi najužšou svetovou elitou v tejto divácky mimoriadne atraktívnej disciplíne a súperky s ňou musia rátať.

Bežecké súťaže, ktoré sa v kategóriách mužov (15 km) i žien (10 km) začínajú v pondelok pretekmi voľnou technikou, môžu byť skutočnou ozdobou vancouverskej zimnej olympiády.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJustyna KowalczykováPetter Northug