V Bielorusku sa začali obrovské ruské vojenské cvičenia, Ukrajina a NATO sa obávajú invázie

Vojenské cvičenie Zapad 2017
Na vojenskom cvičení sa stretli armády Ruska a Bieloruska. 14. september 2017 Foto: SITA/AP

MOSKVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Rusko s Bieloruskom vo štvrtok odštartovali rozsiahle spoločné vojenské cvičenie s názvom Zapad 2017, ktoré znepokojuje okolité krajiny patriace do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Cvičenie je jedným z najväčších od ruskej anexie Krymu v roku 2014. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že sa na ňom zúčastní okolo 12 700 vojakov, NATO sa však domnieva, že ich počet bude oveľa vyšší. Taktické cvičenie sa koná v Bielorusku a jeho okolí, sú doň zapojené aj obrnené jednotky, námorníctvo a letectvo.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko varoval, že akcia môže byť začiatkom invázie do Ukrajiny. Kyjev preto sprísnil bezpečnostné opatrenia v pohraničí. Na hraniciach Poľska, Estónska, Lotyšska a Litvy s Ruskom a Bieloruskom NATO umiestnilo štyri bojové jednotky so 4 530 vojakmi.

Scenárom pre cvičenie Zapad 2017 je ozbrojené povstanie vedené sabotérmi a teroristami v Bielorusku, ktorých podporuje fiktívna krajina s názvom Veishnoria. Ruské vojská sa majú pripojiť k bieloruským a spoločne potlačiť povstalcov. Hlavným cieľom cvičenia je integrovať vojenské veliteľstvá oboch krajín v rámci realistického vojnového scenára. Bielorusko do akcie zapojí 7 200 vojakov, Rusko približne 5 500.

Proruskí separatisti kontrolujú východnú časť Ukrajiny, kde vyvolávajú konflikty s ukrajinskými vládnymi jednotkami, čím narúšajú prímerie uzavreté vo februári 2015 v Minsku. NATO tiež obviňuje Rusko z dodávania ťažkých zbraní rebelom, Moskva tieto tvrdenia popiera.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petro Porošenko
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy