V blízkosti Stonehenge majú postaviť tunel, protestujúci obsadili známu anglickú pamiatku

Stonehenge
Známy anglický monument Stonehenge. Foto: ilustračné, SITA/AP

Úrady v sobotu zatvorili anglický monument Stonehenge pre turistov po tom, ako sa v oblasti zhromaždili ľudia protestujúci proti plánu britskej vlády na výstavbu ciest a tunela neďaleko pamiatky.

Demonštranti sa opísali ako aliancia miestnych obyvateľov, ekológov, aktivistov, archeológov a pohanov. Pri pamiatke sa zišli okolo poludnia.

Oblasť pre turistov uzatvorili

Organizácia English Heritage sa krátko potom rozhodla oblasť uzatvoriť pre „nepredvídateľné okolnosti“.

„Rešpektujeme právo ľudí na pokojnú demonštráciu, no nemôžeme prehliadnuť správanie, ktoré narúša a ohrozuje túto lokalitu a ľudí, ktorí tam pracujú alebo prišli na návštevu,“ vyjadrila sa v stanovisku hovorkyňa organizácie.

Prípad sa stal menej ako mesiac po tom, ako vláda schválila plán za 1,7 miliardy libier na výstavbu tunela v blízkosti Stonehenge. Ten má pomôcť riešiť zlú dopravnú situáciu na diaľnici A3030.

Dopady na životné prostredie

Kritici však tvrdia, že stavba uškodí voľne žijúcim zvieratám, zničí životné prostredie a potenciálne archeologické nálezy v oblasti.

Demonštranti takisto upozorňujú, že výstavba ciest za 27 miliárd eur je v priamom rozpore vlády na redukciu skleníkových plynov.

„Toto je združenie ľudí, ktorí hovoria, že už toho majú dosť. Výstavba ciest vedie k väčšej premávke a vyšším emisiám uhlíka,“ vyhlásil aktivista Dan Hooper, známy ako Swampy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom