V Bratislave bude jazdiť 15 moderných električiek

Bez názvu
Obojsmerná električka ŠKODA 30 T Foto: Dopravný podnik Bratislava

BRATISLAVA 18. júla (WEBNOVINY) – V hlavnom meste budú jazdiť nové električky. Spoločnosti Dopravný podnik Bratislava a Škoda Transportation dnes podpísali zmluvu na dodávku pätnástich obojsmerných električiek v celkovej hodnote 39 mil. eur.

Súčasťou tendra je aj opcia na dodávku ďalších pätnástich električiek a opcia na údržbu vozidiel na obdobie 15 rokov. Nové električky sa postupne objavia v uliciach hlavného mesta do roku 2015.

„Som veľmi rád, že bol proces verejného obstarávania úspešne ukončený a budeme môcť konečne cestujúcej verejnosti ponúknuť kvalitné služby v nových a moderných vozidlách. Verím, že do štyroch rokov sa nám podarí obmeniť aspoň polovicu zostarnutého vozoparku električiek v Bratislave,“ povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ DPB, a. s. Ľubomír Belfi.

O komfort cestujúcich v nových električkách bude podľa dopravného podniku maximálne postarané. Prispieť má k tomu najmä dostatok miesta, vhodné umiestnenie zádržných systémov a veľmi tichý chod električiek. Vozidlá budú kompletne klimatizované a to vrátane kabíny vodiča.

Pre cestujúcich so zníženou pohyblivosťou bude pripravená výklopná plošina a takmer celá električka je koncipovaná ako nízkopodlažná. Vo vozidle bude aj zariadenie pre hlasovú komunikáciu medzi nevidiacimi cestujúcimi a vodičom. Samozrejmosťou bude aj prehľadný audiovizuálny, informačný a kamerový systém.

Obrazom: Bratislavské cesty brázdi doubledecker

Na financovaní sa vo výške 85 percent podieľa Európska únia v rámci Operačného programu Doprava, ktorého riadiacim orgánom u nás je ministerstvo dopravy. „Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka eurofondom konečne dočkajú moderných električiek a mestská hromadná doprava v hlavnom meste sa postupne dostane na úroveň ostatných európskych metropol,“ uviedol minister dopravy Ján Počiatek.

Dohodu o dodaní nových električiek privítal aj primátor hlavného mesta Bratislavy Milan Ftáčnik. „Bratislavčania i návštevníci slovenskej metropoly dostávajú pozitívnu správu. Mesto môže aj vďaka európskej finančnej pomoci modernizovať vozový park dopravného podniku, môže v nadchádzajúcich rokoch kúpiť nové električky či trolejbusy. To je naša ponuka pre ľudí, aby vo väčšej miere využívali verejnú hromadnú dopravu, ktorá ponúka kultúrne cestovanie a spoločne tak prispievame k zvyšovaniu kvality životného prostredia v našom meste,“ uviedol.

Okrem prisľúbených nových električiek môžu už teraz ľudia v Bratislave vyskúšať jazdu doubledeckrom. Doubledecker v retro štýle bude prvé dva týždne počas skúšobnej doby zadarmo, potom sa rozhodne o jeho ďalšom využití.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekĽubomír BelfiMilan Ftáčnik
Firmy a inštitúcie DPB Dopravný podnik Bratislava