V Bratislave budú protestovať proti Sarkozymu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rómovia
Nelegálne osady Rómov vo Francúzsku Foto: AP Photo/Bob Edme

BRATISLAVA 10. septembra (WEBNOVINY) – Slovensko svoj postoj k vysťahovaniu Rómov z Francúzska nemení ani po výzve aktivistov, ktorí na podporu Rómov, vysťahovaných z Francúzska, budú v sobotu protestovať na bratislavskom Hlavnom námestí pred veľvyslanectvom Francúzskej republiky. Tí chcú, aby toto konanie slovenské autority odsúdili. Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj Ministerstvo zahraničných vecí SR, tí však odkázali, že stanovisko je známe už niekoľko dní. „MZV SR už pred niekoľkými dňami reagovalo na posledné udalosti vo Francúzsku prostredníctvom stanoviska zverejneného na našej webovej stránke,“ znela odpoveď hovorcu rezortu Ľuboša Schwarzbachera. Ministerstvo poslalo aj stanovisko v rovnakom znení, ako posielalo v pondelok. V ňom sa hovorí, že Slovensko je zástancom rovnováhy slobody pohybu a dodržiavania zákonov európskych štátov. Platí to aj v prípade pohybu Rómov. „Pravidlá EÚ sa vzťahujú na všetkých. To platí vo vzťahu k právu na slobodu pohybu občanov EÚ medzi jej členskými štátmi, ako aj k povinnosti rešpektovať zákony štátu pobytu, k budovaniu osídlení bez miestnych povolení a k zabezpečeniu verejného poriadku. Vítame dohľad Európskej komisie nad dodržiavaním týchto pravidiel,“ píše sa v materiáli. Dzurinda bol vo štvrtok na návšteve Francúzska, kde ho francúzski partneri informovali aj o situácii, ktorá sa týka práve vysťahovania rómskych občanov z Francúzska naspäť do Rumunska.

Mimovládky sa chystajú odsúdiť deportácie príslušníkov rómskeho etnika z tejto krajiny ako porušenie ľudských a občianskych práv, ku ktorým je Francúzsko zaviazané Všeobecnou deklaráciou ľudských práv a slobôd aj európskymi zákonmi.

Podobné akcie sa už konali vo Francúzsku aj v zahraničí. Informoval o tom Róbert Mihály z hnutia UM!. Francúzskemu veľvyslancovi na Slovensku aktivisti doručia list, v ktorom ho mimovládne organizácie a podpísaní občania vyzývajú k okamžitému zastaveniu deportácií Rómov z krajiny. Pripojiť sa k tejto výzve môžu všetci občania priamo na proteste.

Protest upozorňuje aj na fakt, že slovenská diplomacia dodnes nevydala oficiálne vyjadrenie k deportáciám Rómov. „Preto vyzývame Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky, aby tento krok francúzskej strany rázne a jednoznačne odsúdila,“ píše Mihály. Aktivisti vyzývajú k tomuto kroku nielen šéfa diplomacie Mikuláša Dzurindu, ale aj premiérku Ivetu Radičovú. „Myslíme si, že Slovenská republika má povinnosť odsúdiť nátlakom vynútené deportácie Rómov z Francúzska konané iba na základe príslušnosti k tomuto etniku a bez individuálneho prešetrenia prípadov či rozsudku súdu ohľadom možných kriminálnych činov, ktorými argumentuje francúzska strana,“ dodáva Mihály.

Slovensko je zástancom rovnováhy slobody pohybu a dodržiavania zákonov európskych štátov. Platí to aj v prípade pohybu Rómov, o ktorom sa v poslednom čase veľa hovorí najmä v súvislosti s vysťahovaním Rómov z Francúzska. „Pravidlá EÚ sa vzťahujú na všetkých. To platí vo vzťahu k právu na slobodu pohybu občanov EÚ medzi jej členskými štátmi, ako aj k povinnosti rešpektovať zákony štátu pobytu, k budovaniu osídlení bez miestnych povolení a k zabezpečeniu verejného poriadku. Vítame dohľad Európskej komisie nad dodržiavaním týchto pravidiel,“ píše sa v stanovisku MZV, ktoré agentúre SITA začiatkom týždňa poskytol hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher. Dzurinda bol vo štvrtok na návšteve Francúzska, kde ho francúzski partneri informovali aj o situácii, ktorá sa týka práve vysťahovania rómskych občanov z Francúzska naspäť do Rumunska.

Vláda prezidenta Nicolasa Sarkozyho začala v posledných týždňoch tvrdý boj proti rómskym imigrantom, ktorým ruší nelegálne kolónie a vypovedá ich do krajín ich pôvodu. Za rezolúciu odsudzujúcu takýto postup francúzskej vlády hlasovalo vo štvrtok 337 europoslancov, proti sa ich vyslovilo 245. Európsky parlament požiadal Francúzsko, aby „okamžite zastavilo“ vyhosťovanie rómskych imigrantov. Podľa ministra vnútra Erica Bessona však vláda neporušuje dohody EÚ a konvencie o ľudských právach. Besson rezolúciu europarlamentu rezolútne odmietol.

V dôsledku júlových zrážok medzi Rómami a políciou sa Sarkozy na adresu rómskej menšiny vyjadril, že predstavuje bezpečnostný problém a prisľúbil odstránenie 300 nelegálnych táborov imigrantov a vykázanie všetkých, ktorí porušujú zákony Francúzska. Podľa vládnych odhadov žije v krajine asi pätnásťtisíc Rómov, ktorí pricestovali najmä z Rumunska a Bulharska po tom, čo obe tieto krajiny v roku 2007 vstúpili do EÚ. Podľa francúzskych cudzineckých zákonov, ak si občan inej krajiny vo Francúzsku do troch mesiacov nezoženie prácu a bývanie, musí krajinu opustiť.

Na základe tohto nariadenia od 28. júla už vyhostili z Francúzska tisícky Rómov. Hromadné deportácie do krajín pôvodu vyvolali kritické reakcie aj zo strany OSN, Vatikánu a ľudskoprávnych organizácií. Podľa prieskumov verejnej mienky však viac Francúzov Sarkozyho postup podporuje, ako je proti nemu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Mihály