V Bratislave budú viať dúhové vlajky, chystá sa ďalší pochod

Dúhový PRIDE 2013
Účastníci pochodu za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí, za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie a oslavu ich hrdosti, Dúhový PRIDE 2013. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) – Ulicami hlavného mesta sa bude opäť pochodovať za ľudské práva LGBTI ľudí, piaty ročník Dúhového PRIDE ponesie motto Poď von s rodinou. Podtitulom podujatia lásky a tolerancie pre všetkých bude Miluj blížneho svojho, agentúru SITA o tom informovala jedna z organizátorov pochodu Romana Schlesinger.

Dúhový PRIDE je naplánovaný na 28. júna. „Tento rok sme sa rozhodli ešte dôraznejšie akcentovať hodnoty demokratickej a otvorenej spoločnosti pre všetkých ľudí a potrebu verejnej diskusie s overiteľnými argumentmi a nie s predsudkami a nenávistnými útokmi,“ poznamenala.

Obrazom: Dúhový PRIDE Bratislava 2013

Tento ročník sa bude líšiť

Od posledného pochodu v septembri minulého roka sa atmosféra v našej krajine podľa jej slov výrazne zhoršila. „Počnúc víťazstvom kandidáta otvorene sa hlásiaceho k extrémistickým myšlienkam v krajských voľbách, cez pastiersky list biskupov Slovenska, v ktorom nás označili za ,aktérov kultúry smrti‘ a naplnenie túžby párov rovnakého pohlavia po právnom uznaní za hrozbu pre ďalšiu existenciu národa, cez vznik rôznych ,občianskych‘ iniciatív volajúcich po obmedzení práv LGBTI ľudí pod zámienkou ochrany tradičných hodnôt až po dohodu vládneho Smeru-SD a opozičného KDH na ústavnom posvätení jedinej formy rodiny,“ priblížila Schlesinger.

Aktuálny ročník Dúhového PRIDE sa bude podľa nej líšiť od ostatných. „Vieme a cítime, že to už nie sme len my, LGBTI ľudia, ale že sú to už aj všetky ostatné rodiny slobodných matiek, otcov, rozvedených či ovdovených ľudí, párov rovnakého pohlavia s deťmi či bez nich, rodiny s osvojenými deťmi, ktoré sú takouto rétorikou poškodzované a znevažované. My najlepšie vieme, ako naše rodiny fungujú, pretože s nimi žijeme každý deň v dobrom i zlom. Chceme ukázať Slovensku, že každá rodina, bez ohľadu na to, koľko má členov, či sú v nej prítomné deti, dve ženy, dvaja muži alebo len jeden z nich, je hodná ochrany štátu, rešpektu spoločnosti a rovnakého postavenia,“ doplnila pre agentúru SITA.

Vládna strana sa podľa Romany Schlesinger pridala s návrhom ústavného zákazu manželstiev párov rovnakého pohlavia na stranu organizácií, ktoré sa snažia o zmenu charakteru nášho štátu. Ako pripomenula, obviňujú ostatných z nedemokratického prístupu, sami ale chcú tyraniou väčšiny obmedzovať práva menšiny bez vypočutia jej názoru.

Obrazom: Dúhový PRIDE Bratislava 2012

Obmedzovanie práv

Taktiež podľa nej strašia pred šírením ideológií, sami ale presadzujú, aby sa verejné politiky odvíjali od jedného náboženstva. Varujú pred novou totalitou, sami pritom chcú obmedzovať možnosť voľby a určovať ľuďom zákonom, ideálne ústavným, ako majú žiť, dodala.

„Obmedzovanie práv nepopulárnej menšiny sa však vždy obráti proti väčšine. Už dnes väčšina rodín nie je založená na manželstve jedného muža a jednej ženy a snaha o obmedzenie rôznorodosti rodinných foriem môže naopak zvýšiť nepopularitu manželstva,“ uviedol Martin Macko z Iniciatívy Inakosť a doplnil, že tento zápas je najlepšie vidieť na procese tvorby Celoštátnej stratégie podpory a ochrany ľudských práv v SR. „Na Dúhovom PRIDE 28. júna už budeme vedieť jeho výsledok, rovnako ako to, či sa zmení naša ústava a bude tak príležitosťou vyjadriť aj váš názor,“ uzavrel.

Dúhový PRIDE Bratislava je slovenským pochodom za ľudské práva LGBTI ľudí, za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie a oslavou ich hrdosti. V tomto roku ho organizujú občianske združenia Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, NoMantinels, TransFúzia a neformálni aktivisti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Romana Schlesinger