V Bratislave dnes ľudia štrngali kľúčmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chmelár
Ľudia štrngajú kľúčmi počas zhromaždenia občanov pri príležitosti blížiaceho sa výročia Nežnej revolúcie s cieľom pripomenúť a podporiť nesplnené požiadavky Verejnosti proti násiliu a Koordinačného centra slovenských vysokoškolákov z 25. novembra 1989. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ilustračné foto SITA/Tomáš BenedikovičBRATISLAVA 14. novembra (WEBNOVINY) – Dokončenie Nežnej revolúcie z roku 1989 požadovali asi štyridsiati účastníci dnešného verejného zhromaždenia na Hodžovom námestí v Bratislave, ktoré sa uskutočnilo pred nadchádzajúcim výročím 17. novembra. Podľa organizátora podujatia Eduarda Chmelára zostávajú nesplnené mnohé požiadavky Verejnosti proti násiliu a Koordinačného centra slovenských vysokoškolákov z 25. novembra 1989. Ide najmä o požiadavku na nestrannosť súdov a prokuratúry, dôslednú odluku cirkvi od štátu, reálne právo na zdravé životné prostredie, či rovnosť šancí.

Na zhromaždení podpisovali text iniciatívy Občianska charta 2010, inšpirovaný Chartou 77 – známym dokumentom disidentov, spisovateľov a vylúčených komunistov za bývalého režimu. Iniciátori novej charty žiadajú od súčasného režimu, aby odstránil rozpory medzi demokratickými ideálmi a praxou, aby si plnil vlastné záväzky vyplývajúce z Ústavy Slovenskej republiky a medzinárodných ľudskoprávnych dokumentov. „Chceme, aby predstavitelia verejnej moci brali demokraciu vážne, aby ju bránili na všetkých úrovniach, dôsledne ju uplatňovali a prehlbovali,“ uviedol Chmelár.

Medzi požiadavkami charty figurujú: uzákonenie zákazu prijímania darov pre politické strany od podnikateľských subjektov, reforma volebného systému, ktorá by umožňovala kandidovať do parlamentu aj nezávislým osobnostiam bez straníckych kandidátok, maximalizácia váhy preferenčných hlasov bez percentuálneho obmedzenia, zrušenie volebnej kaucie, zníženie kvóra potrebného na vstup do parlamentu na 3 percentá voličských hlasov, odstránenie kvóra potrebného na platnosť referenda, zníženie počtu podpisov potrebných na prerokovanie občianskej petície v parlamente na 50 tisíc a priama voľba verejného ochrancu ľudských práv občanmi a zvýšenie jeho právomocí.

Na záver podujatia si sviečkami uctili všetky obete totalitných režimov a štrngajúcimi kľúčmi „odzvonili“ všetkým politikom, ktorí „paralyzujú demokraciu v tejto krajine korupciou, partokraciou, elitárstvom a autoritárstvom“. Chartu zverejnia na internete, kde ju budú môcť občania podporiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard Chmelár