V Bratislave mizol vinohrad, klčovali ho bez povolenia

Jesenné vinohrady
Jesenné vinohrady počas nového vinárskeho ročníka 2013 v Topoľčiankach, kde každoročne vyprodukujú šesť miliónov fliaš vína. Vo vinohradoch zostali takmer všetky modré odrody a niektoré neskoršie biele odrody ako Rizling rýnsky. Na zber pri mínusových teplotách čaká hrozno, z ktorého sa vyrába ľadové víno. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – V bratislavskej lokalite Slanec v mestskej časti Nové Mesto v uplynulých dňoch začal miznúť vinohrad, prípad už rieši miestny úrad v Novom Mesta aj polícia. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.

„Som presvedčený, že ide o neoprávnený výrub vinohradov, preto sme okamžite začali konať,“ uviedol starosta mestskej časti Bratislava – Nové Mesto Rudolf Kusý. Na základe podnetu od občanov bol spolu s pracovníkmi stavebného oddelenia miesto skontrolovať.

„Našli sme na mieste pracovníkov, ktorí vytrhávali a klčovali vinohrady. Keďže nemali príslušné povolenie, okamžite sme zavolali štátnu políciu, ktorá ich vyzvala na zastavenie týchto aktivít,“ doplnil starosta. Polícia zároveň prisľúbila, že bude lokalitu monitorovať, aby zabránila ďalšiemu protizákonnému konaniu.

Ďalší podnet v poradí

Na základe týchto udalostí novomestský miestny úrad bezodkladne zaslal Obvodnému úradu životného prostredia a Slovenskej inšpekcii životného prostredia podnet o porušení zákona o ochrane prírody a krajiny.

V súvislosti s rovnakými aktivitami v lokalite Slanec už bol v týchto dňoch zaslaný podnet na riešenie protizákonného konania. „Požiadali sme o prešetrenie podozrenia na nelegálny výrub drevín, pretože príslušný orgán ochrany prírody nevydal žiadne rozhodnutie k výrubu drevín a nie je začaté žiadne správne konanie na danom pozemku,“ doplnil starosta Kusý.

Stavať tu nemôžu

Na pozemky nie sú vydané žiadne stavebné povolenia. Pozemky sú zahrnuté do územného plánu zóny „Podhorský pás“ ako chránené vinohrady.

Podľa územného plánu mesta Bratislava sú tieto pozemky určené na vinohrady a preto na nich nie je možná výstavba rodinných a bytových domov. V katastri nehnuteľností sú pozemky zapísané ako trvalý trávnatý porast.

View Larger Map

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Kusý