V Bratislave protestujú proti chovu sliepok v klietkach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sliepky
V holých batériových klietkach je v súčasnosti dvesto miliónov sliepok, čo sú dve tretiny počtu. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Slovensko sa pripojilo k európskej iniciatíve zákazu chovu sliepok v holých batériových klietkach, kampaň možno podporiť dnes v Bratislave. Na Poštovej ulici pred kníhkupectvom stoja aktivistky, ktoré vyzývajú ľudí, aby sa pripojili k iniciatíve. Európski ministri si ešte pred dvanástimi rokmi odsúhlasili zákaz chovu nosníc v týchto klietkach a dohodli sa, že bude platiť od 1. januára 2012, no rok pred jeho platnosťou niektoré krajiny začali žiadať o odklady a výnimky, medzi ne patrí napríklad Poľsko. Celý zákaz sa tak môže zrušiť. „Chceme, aby všetci zotrvali na svojich pozíciách a zároveň, aby sme presvedčili Poľsko, nech dodrží záväzky, ku ktorým sa zaviazalo, a takisto prijme zákon včas,“ povedala dnes pre agentúru SITA. S týmto vyhlásením pôjdu aktivisti o 13:00 aj pred budovu poľskej ambasády, kde odovzdajú veľvyslancovi otvorený list.

Ministri dostanú pohľadnice

Aktivisti šestnástich organizácií zo štrnástich krajín dnes vyzývajú európsku verejnosť, aby pridali svoj hlas do netradičnej petície. „Posielame pohľadnice európskym ministrom, ktorí majú k tomu čo povedať – nášmu ministrovi, že mu ďakujeme, že Slovensko vyjadrilo pripravenosť prijať zákon včas, poľskému ministrovi, že apelujeme na zmenu stanoviska a predsedovi európskej rady pre poľnohospodárstvo, pretože je to zákon, ktorý je celoeurópsky. Ľudia podpíšu pohľadnicu a zajtra sa budú tie pohľadnice odosielať na všetky tieto adresy,“ vysvetlila Čaňová. Doteraz v rámci kampane odoslali už tridsaťtisíc e-mailov, pretože petícia prebieha už aj na internete. Dnes majú v pláne dať dohromady 65-tisíc pohľadníc po celej Európe a dohromady stotisíc hlasov. Kampaň financuje britská organizácia Compassion in world farming.

„Utrpenie hospodárskych zvierat sa nás týka, pretože nám každý deň dávajú mlieko, mäso, vajcia, syry a jednoducho je dôležité sa zamýšľať nad tým, ako zvieratá žijú.“Manažérka kampane Silvia Čaňová zo Slobody zvierat

Dve tretiny sliepok pozná život iba v holých batériových klietkach

V holých batériových klietkach je v súčasnosti dvesto miliónov sliepok, čo sú dve tretiny počtu. Aj na Slovensku je to vyše 60 percent, no niektoré krajiny si už schválili zákaz batériových klietok vo vlastných legislatívach. Je to podľa Čaňovej ten najhorší spôsob chovu, kde má sliepka priestor veľkosti A4 hárku papiera.
Vajcia, potraviny
Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo

V ňom žije celý život, niekoľko rokov, kým vládze znášať vajcia. „Stoja na mreži a nemôžu vykonávať žiadnu zo svojich prirodzených potrieb,“ tvrdí aktivistka. Zdravá sliepka potrebuje hrabať, zobať, vidieť slnko a trávu, rozprestrieť krídla, alebo sa aspoň otočiť, mať bidlo a hniezdo, kde môžu zniesť vajce či zbavovať sa parazitov prašným kúpeľom. Tento spôsob chovu nie je zdravý ani pre ľudí. Vajcia, ktoré takéto sliepky znášajú a v obchodoch majú kód tri, majú oproti vajciam z biochovu oveľa nižší obsah vitamínu A, E, vyšší cholesterol, šesťkrát vyšší obsah salmonely či nižší betakarotén. „Vajíčka (z biochovu, pozn. redakcie) majú vyššiu výživovú hodnotu, sú zdravšie,“ ohodnotila Čaňová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať