V Bratislave sa bude konať dáždnikový pochod, účastníci vyjadria podporu utečencom

Dáždnikový pochod
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Dáždnikovým pochodom hlavné mesto Bratislava opäť symbolicky vyjadrí podporu ľuďom na úteku.

Pochod je súčasťou Nedeľnej Parády, ktorú pri príležitosti Svetového dňa utečencov už tradične organizujú Slovenská humanitná rada, Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s Migračným úradom Ministerstva vnútra SR a mnohými ďalšími organizáciami, iniciatívami a komunitami cudzincov.

Celý svet pod jednou strechou

Nedeľná Paráda sa uskutoční sa v nedeľu 16. júna od 12:00 do 17:00 v bratislavskej Starej tržnici, Súčasťou bude aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorý vyrazí spred Starej tržnice o 17:00, a ktorý sa v Bratislave uskutoční už po siedmy raz.

Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010. Agentúru SITA informoval Tlačový odbor Ministerstva vnútra SR. Svetový deň utečencov si pripomíname 20. júna.

Organizátori opisujú Nedeľnú Parádu ako „Celý svet pod jednou strechou„. Cieľom projektu je tak zorganizovať multižánrové multikultúrne a inkluzívne podujatie v Bratislave.

Bohatý kultúrny a sprievodný program

Chceme vytvárať priestor pre rôzne menšiny na prezentáciu ich života a kultúry, scitlivovať širokú verejnosť k rešpektu k rozmanitosti či prehlbovať multikultúrny charakter hlavného mesta. Hlavným cieľom Nedeľných Parád je podporovať interkultúrnu výmenu medzi väčšinovou spoločnosťou a komunitami cudzincov a zvyšovať tak informovanosť a povedomie širokej verejnosti o migrantoch, ich živote, kultúre, tradíciách a postavení v našej spoločnosti za účelom zmeny negatívnych postojov voči cudzincom a navrhovať spoločné riešenia výziev, ktoré slovenská realita prináša,“ uviedli organizátori. Návštevníkov čaká v Starej tržnici bohatý kultúrny a sprievodný program pre deti i dospelých.

Valné zhromaždenie OSN v roku 2000 vyhlásilo 20. jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day). Tento dátum bol vybraný podľa Afrického dňa utečencov a následne bol zjednotený po celom svete. Hlavným zmyslom dňa utečencov je poukázať na životné podmienky a problémy utečencov, a vzbudiť povedomie spoločnosti o týchto problémoch. Svetový deň utečencov nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova pre vojnu alebo prenasledovanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom