V Bratislave sa oslavovala gejsko-lesbická hrdosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lesby, homosexuáli, pride
Účastníci pochodu za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie počas Dúhového PRIDE Bratislava 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – V centre hlavného mesta sa dnes konal druhý Dúhový PRIDE Bratislava, teda slovenský LGBT pochod za ľudské práva neheterosexuálnych ľudí, za ich spoločenské a politické zrovnoprávnenie. Pochod bol aj prvou oslavou gejsko-lesbickej hrdosti. Na podujatí sa stretli nielen gejovia, lesby, bi, transgender a intersex ľudia, ale všetci, ktorým nie je ľahostajný koncept ľudských práv a otvorenej spoločnosti. Organizovalo ho občianske združenie Queer Leaders Forum, neformálna skupina Queers a platforma ďalších mladých slovenských aktivistov a aktivistiek.

Pochod účastníkov dúhového PRIDE za práva sexuálnych menšín sa skončil na Tyršovom nábreží v Petržalke. Prišlo naň viac ako tisíc ľudí. Podľa vyjadrenia jednej z organizátoriek Romany Schlesinger sa pochod odohral úplne bez problémov.
Pride
Foto: SITA/Marián Peiger

Počas dnešného Dúhového PRIDE v Bratislave polícia predviedla do 19:00 dovedna 42 ľudí, potvrdila bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Medzi predvedenými by nemali byť účastníci podujatia, ale ľudia, ktorí sa pohybovali v jeho blízkosti. Časť predviedli už z blízkosti dejiska PRIDE na Hviezdoslavovom námestí, no najväčšiu skupinu prevažne mladých na krátko ostrihaných mužov v prevažne čiernom oblečení až počas pochodu. Títo sa zhromaždili neďaleko pešieho vstupu na most SNP, kadiaľ prechádzali účastníci pochodu. „Bola predvedená skupina 26 ľudí, ktorí sa pokúšali narušiť pochod,“ povedala bratislavská policajná hovorkyňa Petra Hrášková. Pri tomto incidente sa objavili aj dve dymovnice.

Na čele pochodu boli ťažkoodenci

S ťažkoodencami na čele účastníci dúhového PRIDE prešli z Hviezdoslavovho námestia cez Dunaj po Novom moste na Tyršovo nábrežie. Pri vchádzaní na most na konci kolóny bolo vidieť dym, niekto na účastníkov kolóny hodil dymovnicu. Na začiatku a aj na všetkých potenciálne rizikových miestach pochodu bolo množstvo policajtov a ťažkoodencov, ktorí ich sprevádzali. Ulice, ktorými prešli boli v čase pochodu uzavreté.

Bratislava v sebe nesie odkaz tolerancie, povedal primátor

Ftáčnik považuje dúhový PRIDE za dobré podujatie, ktoré nám kladie otázky, na ktoré si musíme ako spoločnosť odpovedať. „Keď nebudeme hovoriť o problémoch ľudí s inou sexuálnou orientáciou, alebo sa to budeme snažiť zakopať pod koberec, aj tak sa s tým musíme naučiť žiť,“ konštatoval primátor a dodal, že práve Bratislava v sebe nesie odkaz tolerancie, na ktorom treba stavať.

Na podujatí vystúpili predstavitelia ľudskoprávnych organizácií ako aj organizátorka obdobného podujatia v Moldavsku. Opäť prišli dve europoslankyne Marije Cornelissen a Ulrike Lunacek, ako pred rokom. Aj oni vyzdvihli, že tento rok je na podujatí oveľa viac účastníkov ako chuligánov. Pri pódiu podporoval podujatie aj tajomník ľudskoprávnej rady vlády Kálman Petöcz. „Ľudskoprávne otázky všeobecne treba zviditeľniť,“ povedal. Pochod podporila aj europoslankyňa Monika Flašíková Beňová. Predseda parlamentu a koaličnej SaS Richard Sulík tiež prišiel s ďalšími predstaviteľmi strany podporiť účastníkov PRIDE v Bratislave. „Títo ľudia bojujú za správnu vec, za svoje práva a slobodu,“ vysvetlil dôvod svojej účasti Sulík. Pripustil, že aj v budúcnosti sa budú pokúšať o vytvorenie výboru pre neheterosexuálne menšiny, ktorý pred časom vláda neodsúhlasila o jeden hlas. „Neprešiel teraz, prejde na budúce,“ myslí si Sulík, ktorý povedal, že to s výborom budú skúšať, kým sa nestane súčasťou rady. SaS sa nevzdáva ani myšlienky na uzákonenie registrovaných partnerstiev na Slovensku. „Možnože nebude možné v zložení tejto vládnej koalície, najmä kvôli kolegom z KDH realizovať registrované partnerstvá an blok, ale možno sa nám podarí niektoré jednotlivé kroky uzákoniť, na základe ktorých sa jednoducho nebudú hádzať polená pod nohy ľuďom, ktorí chcú žiť inak ako väčšina“. Sulík prišiel na PRIDE, keď na pódiu hrala česká speváčka Aneta Langerová a pripustil, že sa zúčastní aj časti plánovaného pochodu.

Pride
Foto: SITA/Marián Peiger

Slovenská pospolitosť protestovala na Hviezdoslavovom námestí proti pochodu

Skupinka mladých ľudí oblečených v tričkách Slovenskej pospolitosti a v iných tmavých odevoch sa pokúšala protestovať proti dúhovému PRIDE na Hviezdoslavovom námestí. Členovia malej skupiny držali transparent s nápisom: Za tradičnú rodinu, proti deviácií, na ktorom bolo aj logo Ľudovej strany – Naše Slovensko. Skupinu strážili ťažkoodenci postavení pred bariéry, ktoré ohradzovali priestor pre konanie PRIDE.

Hviezdoslavovo námestie bolo celé oplotené. Bočné ulice boli uzavreté a ľudí vpúšťali len na niektorých miestach, pričom boli sporadicky vizuálne kontrolovaní organizátormi. Všetky ohrady boli obkolesené policajtmi a ťažkoodencami z radov mestskej a štátnej polície. Podujatie bolo dobre zabezpečené, čo vyzdvihol aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik, ktorý ho prišiel osobne podporiť.

Langerová
Foto: SITA/Marián Peiger

Slovensko je podľa Langerovej prudérnejšie ako ČR

Česká speváčka Aneta Langerová, ktorá prišla podporiť PRIDE absolvovala svoje prvé vstúpenie na takejto väčšej akcii za ľudské práva pre LGBT menšiny. Pripustila, že Slovensko je v tejto oblasti možno trochu prudérnejšie, alebo konzervatívnejšie proti ČR. „Asi to tak trochu je, pretože tu ešte veľa zákonov nie je v tých ľudských právach pre homosexuálov. Myslím si, že sú to základné veci, ktoré tu už mohli dávno byť, ktoré my máme už v Čechách. Sme v tom asi napred, ale o to viac bol dôvod sem ísť,“ uviedla po koncerte Langerová. Ona sama pred časom priznala svoj vzťah so ženou a dnes hovorí, že s jej popularitou speváčky to nič moc neurobilo. „Chvíľu sa o tom písalo, lebo to nie je tak bežná vec, ale myslím, že ten boom po nejakom čase opadol a potom to bolo úplne v pohode. Všetci to berú tak nejak normálne“. Verí, že v budúcnosti bude možné robiť dúhové PRIDE aj bez masívnej asistencie polície. „Dúfam, že sa to jedného dňa môže diať aj bez polície, ochrany, bude to bežná vec a tolerancia sa zvýši,“ vyhlásila.

Vlani na účastníkov PRIDE fyzicky i slovne útočili pravicoví extrémisti

Minulý rok počas historicky prvého slovenského PRIDE na jeho účastníkov fyzicky i slovne útočili pravicoví extrémisti, ktorí v deň pochodu zorganizovali vlastnú protiakciu. Organizátori tak museli zmeniť program celého podujatia, plánovaný pochod centrom Bratislavy zrušili a trasu pochodu presunuli cez Nový most na druhú stranu Dunaja k Tyršovmu nábrežiu v Petržalke. Po celý čas na nich dohliadala polícia a ťažkoodenci. Na približne 500-členný dav vykrikovali pravicoví extrémisti hanlivé heslá a neváhali použiť dymovnice a hádzať do davu kamene, minimálne dvom mužom rozbili tváre. Polícia predviedla 29 výtržníkov.

Manifestácia inakosti

Podporu pochodu podobne ako vlani vyjadrili diplomatickí zástupcovia 20 krajín na Slovensku (minulý rok ich bolo 16 a zastúpenie EK v SR), okrem iných napríklad veľvyslanectvá USA, Nemecka, Francúzska, Maďarska či Poľska. Vicepremiér Rudolf Chmel k PRIDE vydal vyhlásenie, v ktorom uvádza, že pochod vníma ako manifestáciu inakosti a uznanie ľudskej dôstojnosti a rovnosti ľudí, ktorí patria k sexuálnym menšinám.

Policajné opatrenia naďalej pokračujú, podľa Hráškovej dohliadajú aj na bezpečnosť v blízkosti dejiska after party podujatia.

Pride
Foto: SITA/Marián Peiger

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Aneta Langerová