V Bratislave sa začal Globsec, Kiska prehovorí s Rasmussenom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rasmussen
Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Anders Fogh Rasmussen. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. mája (WEBNOVINY) – V Bratislave sa v stredu začala medzinárodná bezpečnostná konferencia Globsec, potrvá do piatka 16. mája.

Ako pred jej začiatkom povedal minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, Globsec je globálnou konferenciou, ktorá sa za desať rokov existencie stala jedným z kľúčových podujatí svojho druhu. „Je tu viac než 1100 účastníkov zo 61 štátov, máme tu päť predsedov vlády, deväť ministrov zahraničných vecí, štyroch ministrov obrany a mnoho ďalších významných účastníkov,“ vyhlásil Lajčák.

Na konferencii vystúpia predsedovia vlád Slovenska, Česka, Maďarska aj Poľska Robert Fico, Bohuslav Sobotka, Viktor Orbán a Donald Tusk, ale aj premiér Čiernej Hory Milo Djukanovič. Vo štvrtok na Globsec vystúpi generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Anders Fogh Rasmussen.

Na konferencii sa mali zúčastniť aj ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a vodca ukrajinskej opozície Vitalij Kličko. Nakoniec však vzhľadom na dianie na Ukrajine svoju účasť odriekli. „Bohužiaľ, dynamika posledných dní na Ukrajine ich zdržala a neprídu, poslali námestníčku ministra zahraničných vecí a poradcu pána Klička, máme solídne zastúpenie,“ povedal Rastislav Káčer, prezident Slovenskej atlantickej komisie, ktorá konferenciu organizuje. „Mrzí nás to, ale rozumieme tomu,“ dodal.

Na zozname hostí sú však aj taliansky expremiér Mario Monti, americký spravodajský expert a odborník na národnú bezpečnosť George Friedman či niekdajší veliteľ misie ISAF v Afganistane americký generál John Allen.

Kiska si pohovorí s Rasmussenom

Zvolený prezident Andrej Kiska využije medzinárodnú bezpečnostnú konferenciu Globsec na viaceré neformálne stretnutia s expertmi na bezpečnosť a zahraničnú politiku. Zhovárať by sa mal aj s generálnym tajomníkom NATO Andersom Fogh Rasmussenom.

„Pán prezident prejavil veľký záujem o tieto témy a stretnutia. Viem, že má v pláne vypočuť si osobné vystúpenie generálneho tajomníka NATO, s ktorým sa aj stretne, a potom bude nasledovať séria neformálnych stretnutí,“ povedal Rastislav Káčer, prezident Slovenskej atlantickej komisie, ktorá konferenciu organizuje. Konferencia je podľa Káčera pre Kisku veľmi dobrou príležitosťou stretnúť sa s ľuďmi, ktorí sa dlhé roky venujú zahraničnej politike. Súčasná hlava štátu Ivan Gašparovič na Globsec podľa Káčera nepríde.

Lajcak martonyi
Foto: SITA/AP Petr David Josek

Hlavnou témou je Ukrajina

Ukrajinci momentálne „skutočne bojujú“ za svoje práva a ruský prezident Vladimir Putin nechápe, že je pre ľudí prirodzené za nezávislosť aj zomrieť. V utorok to na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii GLOBSEC v Bratislave povedal Oleh Rybačuk, bývalý ukrajinský vicepremiér zodpovedný za európsku integráciu počas vlády premiérky Julije Tymošenkovej, šéf kancelárie prezidenta Viktora Juščenka a súčasný predseda mimovládnej organizácie Centre UA.

Podľa jeho slov by chcel Putin vidieť „neovládateľnú“ Ukrajinu, aby mohol povedať Európskej únii, že Ukrajinci svoj štát nevedia riadiť. Podčiarkol však, že nebude mať úspech a Ukrajina „postupne smeruje k 25. máju“, kedy sa uskutočnia prezidentské voľby. Rybačuk zároveň odmietol ako nepravdivé tvrdenia, že by polovica krajiny nemohla z dôvodu krízy voliť. Rusko sa síce snaží zvyšovať nestabilitu, miestne samosprávy sa však podľa neho naopak usilujú dostať situáciu pod kontrolou.

Rybačuk tiež uviedol, že v súvislosti s Ukrajinou aj „zdráhaví európski politici“ rozumejú, že sú určité hranice, ktoré nemožno prekročiť. V opačnom prípade by Európska únia, ktorej cieľom je záruka bezpečnosti po dvoch vojnách na starom kontinente, „nemala zmysel“, keďže aj európske krajiny by podľa vzoru Ukrajiny nakoniec mohli čeliť separatistickým snahám.

Rybačuk navyše podotkol, že bývalého prezidenta Viktora Janukovyča nezvrhla, opozícia, ale ľud. V súčasnosti považuje za nevyhnutný „reštart celej krajiny“, k čomu majú pomôcť práve nadchádzajúce voľby. Tie majú byť „lacné a úplne transparentné“ s cieľom zastaviť „klub oligarchov“, ktorí doteraz rozhodovali o budúcom lídrovi krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anders Fogh RasmussenAndrej KiskaArsenij JaceňukBohuslav SobotkaDonald TuskIvan GašparovičJohn AllenMario MontiMilo DjukanovičMiroslav LajčákRastislav KáčerRobert FicoViktor OrbánVitalij KličkoVladimir Putin