V Bratislave vykonali unikátnu transplantáciu rohovky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Oko, oči, rohovka
Ilustrácia Cik-Cak profilu a zapadnutia transplantátu do príjemcovej rohovky Foto: SITA

BRATISLAVA 9. augusta (WEBNOVINY) – V stredu vykonali historicky prvú transplantáciu očnej rohovky femtosekundovým laserom na Slovensku. Vďaka tomuto prístroju sa výrazne zvyšuje presnosť zákroku a tým aj úspešnosť celého výkonu. Išlo o lamelárnu, čiže čiastočnú transplantáciu, pri ktorej došlo k výmene len postihnutej časti rohovky, nie celej. Operáciu vykonal Pavol Veselý na očnej klinike v Bratislave.

Tridsaťpäťročná pacientka z Košíc musela zákrok podstúpiť pre diagnózu keratokonus, pri ktorej dochádza k deformácii a stenčovaniu rohovky. Ako sama uviedla, pred zákrokom takmer nevidela. Dokonca sa dostala do štádia, kedy jej musela pri prechode cez cestu pomáhať päťročná dcéra.

Pacientka sa rýchlo zotavuje

Už jeden deň po operácii sa jej zrak výrazne zlepšil a do troch mesiacov by mala byť schopná aj šoférovať. Pani Kristína už v minulosti transplantáciu rohovky musela podstúpiť, no vtedy ju vykonali štandardným spôsobom bez použitia femtosekundového lasera. Podľa jej slov mala v stredu po operácii výrazne menšie bolesti, než na aké si spomína z minulosti. Operácia trvala necelé tri hodiny a po jej ukončení nebolo potrebné oko preväzovať.

Operácia, chururgia, lekári
Foto: Očná klinika Vesely

Femtosekundový laser v prípade pani Kristíny vytvoril na ponechanej rohovke operovaného oka špecifický cik-cak profil. Následne bolo poškodené tkanivo odstránené a do vzniknutého lôžka rohovky vložený štep darcu s rovnakým cik-cak profilom. Práve vďaka cik-cak profilu sa zrýchli doba hojenia a následnej rehabilitácie. Transplantovaná rohovka je do lôžka vložená stabilnejšie než pri klasických transplantáciách. Lekár ju následne fixoval stehom.

Femtosekundový laser je možné použiť v 90 percentách prípadov, kedy si stav pacienta vyžaduje transplantáciu rohovky, vrátane jaziev po úrazoch či zápaloch. Nejde však o lacnú operáciu – tento výkon stojí 2100 eur. V mnohých prípadoch však môže pacientovi čiastočne pomôcť zdravotná poisťovňa.

Myslite na svoje zdravie na Facebooku

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia