V Británii na kačacej farme potvrdili vtáčiu chrípku

Vtacia chripka, sliepka, hydina
Foto: SITA/AP

LONDÝN 18. novembra (WEBNOVINY) – Testy v utorok potvrdili, že na kačacej farme v severnom Anglicku vypukla vtáčia chrípka. Kmeň vírusu identifikovali ako H5N8, čo je rovnaký typ, aký v poslednom týždni objavili aj na hydinovej farme v Holandsku a na morčacej farme v Nemecku.

Ako informovalo ministerstvo pre životné prostredie, potraviny a vidiek, na farme v okrese Yorkshire už začali s likvidáciou asi 6000 kačíc. Na oblasť v oblasti desiatich kilometrov okolo farmy uvalili veterinárnu karanténu. Ministerstvo vo vyhlásení uviedlo, že hrozba pre zdravie obyvateľstva je veľmi malá.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok konštatovala, že po objavení nákazy kmeňom H5N8 na troch miestach Európy sa dá očakávať aj jej ďalší výskyt u vtáctva, dokonca aj u ľudí. „Myslím, že budeme mať aj nejaké ľudské prípady,“ povedala expertka z WHO Elizabeth Mumfordová. Kmeň H5N8 však zatiaľ u ľudí nezaznamenali a mnohí experti si myslia, že riziko pre človeka je minimálne. Typ H5N8 tento rok viedol k likvidácii miliónov kusov hydiny v Ázii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom