V Británii zatkli 149 výtržníkov zo sobotňajšej demonštrácie

Demonštrácia, Londýn
Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. marca (WEBNOVINY) – Britská polícia obvinila 149 osôb, ktoré sa zúčastnili na sobotňajších masových protestoch proti úsporným opatreniam vlády. Ulicami Londýna pochodovalo 250 000 nespokojných Britov, no niekoľko sto ľudí vtrhlo do centra hlavného mesta, rozbíjalo okná, výklady obchodov či bánk, zapaľovalo ohne a striekalo na budovy graffiti. Metropolitná polícia uviedla, že 138 osôb obvinili z narušenia poriadku protestom v sede v luxusnom hoteli Fortnum a obchodnom dome Mason. Ďalšie osoby obvinili z výtržníctva, ničenia verejného majetku a držby zbraní.

Státisíce ľudí protestovali v sobotu v centre Londýna proti škrtom vo verejnom sektore, ktorými sa vláda snaží obmedziť vysoký rozpočtový deficit. Podľa organizátorov sa na pochode zúčastnilo vyše 250 000 demonštrantov z celej krajiny. Išlo o najväčšiu demonštráciu v Británii od protestov proti iránskej vojne v roku 2003. Protest zorganizoval odborový zväz Trade Union Congress (TUC).

Odborári zastávajú názor, že znižovanie štátnych výdavkov poškodí verejné služby a ohrozí zotavovanie britskej ekonomiky z krízy. Vládu konzervatívneho premiéra Davida Camerona pritom vyzývajú, aby uvalila nové dane na banky a vyplnila medzery v daňovom systéme, ktoré zvýhodňujú niektoré spoločnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom