V častiach Južného Sudánu vyhlásili stav hladomoru

V častiach Južného Sudánu vyhlásili stav hladomoru
Napriek vyhláseniu hladomoru vláda prezidenta Salvu Kiira bráni v dodávkach potravín do niektorých oblastí. Foto: ilustračné, SITA/AP

KAMPALA 20. februára (WebNoviny.sk) – V dvoch okresoch Južného Sudánu bol v pondelok vyhlásený stav hladomoru. Ten je dôsledkom pokračujúcej občianskej vojny a hlbokej hospodárskej krízy, ktoré sužujú túto východoafrickú krajinu.

Podľa OSN a juhosudánskej vlády hladom trpí približne 100.000 obyvateľov v dvoch okresoch štátu Jednota, pričom prevládajú obavy, že sa hladomor rozšíri, keďže na pokraji hladu sa v súčasnosti nachádza ďalší milión Juhosudáncov.

Nemenovaní predstavitelia OSN v Južnom Sudáne uviedli, že aj napriek vyhláseniu hladomoru vláda prezidenta Salvu Kiira bráni v dodávkach potravín do niektorých oblastí.

Konflikt v Južnom Sudáne medzi silami vernými prezidentovi Salvovi Kiirovi a vzbúrencami, ktorým velí bývalý viceprezident Riek Machar, si od roku 2013 vyžiadal už desaťtisíce mŕtvych a zhruba 2,5 milióna ľudí donútil opustiť svoje domovy. Vytvorenie spoločnej vlády vlani v apríli malo priniesť najmladšiemu štátu sveta mier, o niekoľko mesiacov však boje vypukli nanovo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom