V Čechách príde o prácu približne tritisíc baníkov

Baníci Hornonitrianske bane
baníci Hornonitrianske bane

PRAHA 18. septembra (WEBNOVINY) – Česká banská spoločnosť New World Resources (NWR) zatvorí uhoľnú baňu v severomoravskej obci Paskov, keďže podľa posudku spoločnosti nemôže zo strednodobého hľadiska ostať konkurencieschopná. Firma o tom informovala v utorok.

„Naše predstavenstvo potvrdilo to, čo sme tvrdili už predtým, že Paskov nie je udržateľný,“ vyhlásil hovorca NWR Petr Jonák. Dodal, že bez pomoci zvonka baňa neďaleko Ostravy ostane otvorená do konca roka 2014 a ešte nejakú dobu bude zamestnávať pracovníkov, ktorí zabezpečia jej uzatvorenie.

Predstavitelia firmy po protestoch baníkov vyhlásili, že sú pripravení rokovať s českou vládou a odbormi o alternatívach budúcnosti bane, ktorá v regióne s vysokou nezamestnanosťou dáva prácu približne 3 000 ľuďom. „Potenciálne rokovania s vládou berieme veľmi vážne. Postup a podmienky zatvorenia (bane) určíme po rokovaniach s českým kabinetom a ďalšími zainteresovanými stranami,“ potvrdil Jonák.

V roku 2012 spoločnosť NWR z bane hlbokej 1 155 m vyťažila približne 950 tis. ton uhlia, jeho celková zásoba v bani je okolo 23 mil. ton. Na firmu však tvrdo doľahol pokles svetových cien koksu a vykurovacieho uhlia, pričom jej náklady na ich výrobu patria kvôli zložitým geologickým podmienkam k najvyšším na svete.

NWR v snahe o zlepšenie svojej bilancie tiež rokuje o predaji svojej ostravskej koksárne OKK. Hodnota akcií spoločnosti síce od augusta stúpla o 100 % na 34 CZK za akciu, je však hlboko pod úrovňou pri vstupe na burzu v roku 2008. Za akcie NWR vtedy záujemcovia platili 469 CZK a ešte v tom istom roku dosiahli svoju historicky maximálnu hodnotu 622 CZK za akciu.

(1 EUR = 25,718 CZK)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom