Video+foto: V centre Bratislavy sa pobili futbaloví fanúšikovia, polícia zadržala desiatky ľudí (aktualizované)

BRATISLAVA: V centre sa bili futbaloví fanúšikovia
Spúšť na Ventúrskej ulici v bratislavskom Starom Meste po bitke zahraničných futbalových fanúšikov. Bratislava. 10. júl 2019. Foto: SITA/KR PZ Bratislava.
  • aktualizované 11. júla 14:54

V stredu večer sa v centre Bratislavy strhla veľká hromadná bitka. Na videách na sociálnych sieťach je vidieť vzduchom lietať aj stoličky.

„Krátko po 21.00 došlo na Ventúrskej ulici k narušeniu verejného poriadku futbalovými fanúšikmi cudzích krajín“ informuje polícia na sociálnej sieti Facebook.

Polícia zadržala desiatky ľudí

V centre mesta bolo nasadených 106 policajtov a 24 ďalších mužov zákona eskortovalo zadržaných.

Ako uvádza polícia na Facebooku celkovo zadržali 107 ľudí – 41 Poliakov, pätnásť Holanďanov a zaistených bolo aj 51 Bulharov a z výtržníctva bolo obvinených 56 ľudí. „Policajti zasiahli rýchlo a situáciu zvládli profesionálne,“ uviedol policajný prezident Milan Lučanský.

V stredu sa v Bratislave hral úvodný zápas prvého predkola Ligy majstrov medzi ŠK Slovan Bratislava a FC Sutjeska Nikšić.

Zápas sa zaobišiel bez narušenia verejného poriadku, napriek tomu, že sa podľa informácií polície mali na zápase zúčastniť aj rizikoví fanúšikovia poľských mužstiev a mužstva Ajax Amsterdam s cieľom vyvolať konflikt s fanúšikmi bratislavského Slovana.

„Napriek tomu, že polícia bola pripravená na možnosť narušenia verejného poriadku medzi fanúšikmi Slovana a fanúšikmi poľských mužstiev, na Ventúrskej ulici medzičasom došlo k stredu medzi poľskými a bulharskými fanúšikmi,“ uviedla hovorkyňa krajského riaditeľstva policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková.

Podľa medializovaných informácií sa pobili futbaloví fanúšikovia Cracovie Krakov, Levski Sofia a Ajaxu Amsterdam.

Prvé dva kluby hrajú vo štvrtok úvodné predkolo Európskej ligy proti slovenským tímom. Cracovia Krakov sa predstaví v Dunajskej Strede a hráči bulharského tímu pod Čebraťom nastúpia proti domácemu MFK Ružomberok.

„Odsudzujem takéto správanie, ktoré nemá so športom nič spoločné a som toho názoru, že nemá ani miesto v civilizovanej spoločnosti,“ napísala ministerka vnútra Denisa Saková na sociálnej sieti Facebook.

K bitke sa vyjadril aj primátor Vallo

„Výtržnosti futbalových fanúšikov v centre Bratislavy sú hrubým prejavom neúcty voči mestu, v ktorom žijeme aj voči ľuďom, ktorí si užívajú jeho otvorenú a priateľskú atmosféru. Nikdy nepochopím ľudí, ktorí spájajú šport, zábavu alebo relax s násilím a ničením všetkého, čo im príde do cesty. Nikdy,“ napísal bratislavský primátor Matúš Vallo na sociálnej sieti Facebook.

Vallo nechce špekulovať, či niekto podcenil situáciu alebo ako sa takto mohla vymknúť kontrole, to sú podľa neho otázky hlavne na políciu. „Ja nateraz vyjadrujem hlavne ľútosť nad zničeným majetkom a len veľmi dúfam, že neprišlo k ujme na zdraví nevinných ľudí, ktorí si nič netušiac prišli užiť do mesta príjemný letný večer,“ uviedol primátor hlavného mesta a dodal, že sa zbierajú ďalšie informácie a situáciu preverujú priamo na mieste.

Starostka Aufrichtová je pobúrená

Bratislavská mestská časť Staré Mesto pracuje na prípadných opatreniach, aby v budúcnosti predišla podobným udalostiam, ako bola stredajšia hromadná bitka fanúšikov na Ventúrskej ulici.

„Intenzívne prebiehajú rokovania medzi staromestskou mestskou časťou, mestskou políciou a aj so štátnou políciou o úzkej spolupráci práve pri takýchto vypätých situáciách, napríklad včasným informovaním o takýchto rizikách,“ uviedla pre agentúru SITA v stanovisku starostka Starého Mesta Zuzana Aufritchtová.

Magistrát v spolupráci so Starým Mestom zabezpečil upratovanie a odstránenie následkov bitky. „Hneď, ako polícia umožnila vstup do priestoru začali sme s čistením. Ráno okolo šiestej bola komunikácia ešte umytá vodou a ručne dočistená od jemného skla a škvŕn. Práce boli ukončené okolo siedmej ráno. Po celú noc a ráno ich zabezpečovala štvorčlenná havarijná čata a päť ďalších pomocných pracovníkov. Aj keď to v meste ráno mohlo vyzerať, že večer sa nič nestalo, tak sa stalo. Ľudská hlúposť a agresivita znovu ukázala, čoho všetkého je schopná,“ dodal primátor Bratislavy Vallo.

Aufrichtová je z celej udalosti pobúrená. „Vyjadrujem pohoršenie až pobúrenie z neakceptovateľného správania fanúšikov v centre Starého Mesta. Mestská časť nemá vlastné bezpečnostné zložky. Bezpečnosť obyvateľov musí byť prvoradá,“ uviedla Aufritchtová.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa správce3 (@hooligans.cz),

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom