V Česku objavili nový druh hmyzu, nie je nikde inde v Európe

Osa
Foto: ilustračné, Thinkstock

PRAHA 14. októbra (WebNoviny.sk) – Unikátny druh hmyzu, ktorý sa nevyskytuje nikde inde v Európe, objavili českí prírodovedci pri obci Okna v okrese Česká Lípa v Libereckom kraji. Nový druh, z ktorého našli zatiaľ iba tri jedince, dostal v českom názvosloví pomenovanie včelák český (Tachysphex bohemicus). Informoval o tom vo štvrtok večer spravodajský portál Novinky.cz

Skutočnosť, že tento druh osy je jedinečný, potvrdili aj rozbory DNA. O zvláštnom hmyze boli publikované články takisto v zahraničných vedeckých časopisoch. Unikátnosť sa dá spozorovať už podľa vzhľadu a analýza DNA to potvrdila, povedal pre český denník Právo Jakub Straka z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe. „Preto som to publikoval ako úplne nový druh, takí jedinci nie sú popísaní v druhovej faune žiadnej z európskych krajín ani Turecka,“ uviedol Straka.

Tento vedec objavil prvého jedinca nového druhu v obci Okna neďaleko Máchovho jazera už pred troma rokmi, pri náhodnom prieskume, dodal portál Novinky.cz. Odvtedy našiel iba dva ďalšie jedince. Pre vedcov je to trochu záhada – je ťažké tento hmyz nájsť a určiť veľkosť jeho populácie.

Príbuzné druhy sa často vyskytujú na voľnom piesku v lomoch. Všetky tri jedince „včeláka českého“ však objavili na lúke a na okraji lesa, ktorý na ňu nadväzuje a kde bol po ťažbe borovíc trochu rozoraný piesok, vysvetlil Straka. Pri výskume jedinečnej osy pomáha aj Vlastivedné múzeum a galéria v Českej Lípe. Veria, že sa im podarí zachytiť ďalších „včelákov“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WBN