V Česku sa možno bude dať získať konope na predpis

Marihuana
Foto: Archívne foto SITA/AP

PRAHA 8. júna (WEBNOVINY) – Ľudia, ktorým pomáha marihuana ako liek, ju zrejme budú môcť zohnať v ČR v lekárni na predpis.

Českí politici menia pohľad na konope a marihuanu, ktorá sa z nej získava. Poslanci práve prerokúvajú zákon, ktorý uznáva marihuanu ako vhodný liek k zmierneniu bolesti a ktorý by mal byť pacientom k dispozícii, informuje o tom český spravodajský portál iDnes.cz.

Zákon je výnimočný tým, že ho predložili spoločne zástupcovia piatich hlavných parlamentných strán a zaštítila ho šéfka Snemovne Miroslava Němcová. Sprístupnenie konope pacientom pre liečebné účely požadujú už dlhšiu dobu lekári a na podporu tejto veci vznikla i Petícia za liečebné konope.

Konope sa má pacientom vydávať výhradne na elektronický recept. Do registra pacientov bude môcť nahliadať polícia a odpadne tak argument tých, ktorí si konope pestujú podomácky a tvrdia, že to je pre liečebné účely.

Konope nebude možné predpísať mladistvým ani deťom. Na pestovanie, dovoz a distribúciu konope pre liečebné účely má podľa zákona dohliadať Štátny ústav pre kontrolu liečiv a pre dovoz i pestovanie bude vydávať akreditácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslava Němcová