V Česku sa už otvorili volebné miestnosti, podľa prieskumov by mal viesť Babiš a jeho ANO

Voľby, Česká republika
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 8. októbra 2021, 14:29

V Česku sa otvorili volebné miestnosti. Voliči môžu rozhodovať o budúcom zložení Poslaneckej snemovne, a teda aj novej vláde, do 22:00. Hlasovanie bude pokračovať aj v sobotu, keď budú volebné miestnosti otvorené od 8:00 do 14:00.

Voliči si vyberajú zo zástupcov z 22 strán, hnutí a koalícií. Do dolnej komory parlamentu sa dostane 200 z 5 242 kandidátov.

Niektorí voliči odovzdali hlasy už skôr

Svoje hlasy už skôr mohli odovzdať voliči, ktorí sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 ocitli v karanténe alebo izolácii. V stredu bolo pre nich po celej krajine otvorených 82 drive-in stanovíšť. Túto možnosť podľa ministerstva vnútra využilo dovedna 1 601 voličov.

Viac o téme: Koronavírus

Voliči v karanténe však môžu hlasovať aj v rámci špeciálneho hlasovania zo svojich bydlísk v riadnom termíne, kde ich po objednávke navštívi špeciálna volebná komisia.

Komisia navštívi napríklad aj prezidenta Miloša Zemana, ktorý zo zdravotných dôvodov nemôže voliť priamo vo volebnej miestnosti.

Spolu s voľbami sa konajú aj referendá

Ako informoval spravodajský portál iDNES.cz, spolu s parlamentnými voľbami sa vo viac ako dvadsiatich mestách a obciach konajú miestne referendá. Tie sa budú týkať napríklad výstavby obchodných či priemyselných zón, kanalizácie, zimného štadiónu, obchvatu, relaxačnej zóny, požiarnej zbrojnice, jelenej zvernice, nemocnice, opravy zámku, výrubu stromov alebo rozšíreniu lomu.

Výsledky volebných prieskumov

Podľa októbrových volebných prieskumov, ktoré zverejnil spravodajský portál TN.cz, by voľby do snemovne vyhralo vládne hnutie ANO premiéra Andreja Babiša s výsledkom okolo 27 – 25 percent hlasov. Nasledujú koalície SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) s približne 21 – 20 percentami a PIRSTAN (Česká pirátska strana a Starostovia a nezávislí) so zhruba 19 – 17 percentami hlasov.

Do dolnej komory parlamentu by sa podľa prieskumov malo dostať aj hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD), ktorému prognózujú okolo 12 – 10 percent hlasov. Okolo päťpercentnej hranice potrebnej pre vstup do parlamentu sa v prieskumoch pohybujú sociálni demokrati (ČSSD), komunisti (KSČM), hnutie Prísaha alebo Trikolóra Slobodní Súkromníci (TSS).

Babiš by nechcel rokovať s jednou stranou

Andrej Babiš v rozhovore pre TV Nova naznačil, že hnutie ANO bude o budúcej vláde ochotné rokovať so všetkými, okrem strany Piráti. Ako vyplynulo zo stredajšej debaty lídrov strán v Českej televízii, PIRSTAN by zase mali najradšej vládnu koalíciu so SPOLU a naopak.

Strany KSČM a SPD sú po voľbách ochotné rokovať so všetkými. ČSSD je zase ochotná za určitých podmienok podporiť ANO a TSS majú blízko k ODS. Líder Prísahy Robert Šlachta sa v Českej televízii vyjadril, že sú mu najvzdialenejší Piráti a nepodporil by ani ANO, KSČM a SPD.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišMiloš ZemanRobert Šlachta
Firmy a inštitúcie Vláda ČR