V Česku vyhrala ČSSD, prekvapením je miliardár Babiš

Sobotka
Predseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: AP Photo/Petr David Josek

PRAHA 26. októbra (WEBNOVINY) –

Svetové média najviac zaujímal Babiš

Svetové médiá si v súvislosti s voľbami najviac všímali Babiša, ktorého označujú za populistu.

Druhý najbohatší Čech podľa magazínu Forbes vlastní majetok v hodnote 1,5 miliardy eur, čo ho vo svetovom rebríčku radí na 736. miesto.

Vlastní tiež štvrtú najväčšiu firmu v Česku spoločnosť Agrofert.

Podľa archívnych materiálov Ústavu pamäti národa bol v roku 1985 evidovaný ako agent ŠtB, čo on odmieta.
Babiš
Najväčšia pozornosť sa v Česku sústreďuje na nové zoskupenie miliardára slovenského pôvodu Andreja Babiša (na fotografii). Foto: SITA, AP

Predčasné parlamentné voľby v Českej republike vyhrala podľa očakávania Česká strana sociálne demokratická (ČSSD).

Vyplýva to z výsledkov tamojšieho štatistického úradu po spočítaní takmer všetkých (99 percent) hlasov.

Prekvapením je zisk hnutia ANO podnikateľa slovenského pôvodu Andreja Babiša, ktoré figuruje na druhom mieste tesne za socialistami. Tretiu priečku obsadila Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM).

ČSSD vyhrala so ziskom 20,5 percenta, ANO skončilo druhé s 18,7 percentami a komunisti majú 15 percent. Nasleduje TOP 09 s 11,9 percentami a Občianska demokratická strana (ODS) so 7,7 percentami.

Do parlamentu sa prvýkrát dostal aj Úsvit podnikateľa japonského pôvodu Tomia Okamuru s takmer 7 percentami a v Poslaneckej snemovni bude mať po troch rokoch zastúpenie aj konzervatívna KDU-ČSL, ktorej dalo hlas 6,8 percenta voličov.

Voľby nemajú víťaza

Prekvapením je debakel Strany práv občanov – Zemanovci, ktorá získala len asi 1,5 percenta hlasov. Politológovia to spolu s nečakaným triumfom Babiša označujú za najväčšie prekvapenie volieb. Konečné výsledky by mali byť známe zhruba o 18. hodine.

Podľa prvých vyjadrení expertov voľby de facto „nemajú víťaza“ a krajinu čakajú komplikované a pravdepodobne aj dlhé rokovania o novej vládnej koalícii.

Vzhľadom na pomerne malý zisk víťaznej ČSSD a významný prepad preferencií ODS tiež spomínajú termín „politické zemetrasenie“.

Účasť dosiahla zhruba 60 percent, čo je v porovnaní s minulými voľbami o niekoľko percent menej.

Vládu položili škandály

Predčasné voľby sú dôsledkom škandálu, ktorý vyplával na povrch v polovici júna. Do sídla vlády vtedy vtrhla polícia a prevalila sa kauza okolo šéfky kancelárie vtedajšieho premiéra Petra Nečasa Jany Nagyovej. Tá údajne protizákonne využívala služby tajných služieb.

Nečas reagoval rezignáciou a prezident Miloš Zeman sa rozhodol poveriť zostavením novej vlády svojho spojenca a exministra financií Jiřího Rusnoka.

Jeho vláda však začiatkom augusta nezískala dôveru parlamentu, nasledovala jeho demisia, rozpustenie snemovne a stanovenie termínu predčasných parlamentných volieb.

Na Pražský hrad mieri obrovský vztýčený prostredník

Kontroverzný český výtvarník David Černý na seba v pondelok opäť upozornil, keď v centre českej metropoly umiestnil obrí vztýčený prostredník namierený na Pražský hrad.

Objekt fialovej farby má výšku až desať metrov a nainštalovaný je na plávajúcom pontóne. Černý chcel týmto spôsobom vyjadriť svoj protest voči politike českého prezidenta Miloša Zemana. Viac sa dočítate v TOMTO ČLÁNKU.

Vztýčený prostredník mieri na Pražský hrad.
Foto: iDNES.cz

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David ČernýMiloš Zeman