V Česku vyšli do ulíc tisíce ľudí, žiadajú demisiu Babiša

Česko, protesty
Tisíce demonštrantov sa zhromaždili, aby požiadali o rezignáciu českého premiéra Andreja Babisa na Václavskom námestí v Prahe vo štvrtok 15.11 2018. Babiš čelí obvineniam, že zneužil dotácie EÚ na farmu, ktorú prepísal na členov svojej rodiny, hoci popiera porušenie. Zdroj: SITA/AP Petr David Josek.

PRAHA 15. novembra (WebNoviny.sk) – V Prahe aj v iných mestách v Českej republike vyšli vo štvrtok do ulíc tisíce ľudí na demonštrácie za odstúpenie premiéra Andreja Babiša. Impulzom na ich konanie bol najnovší dramatický vývoj v kauze Čapí hnízdo, predovšetkým slovná prestrelka medzi Babišom a jeho synom, ktorý premiéra obviňuje z klamstva.

Babišovu vládu čaká v súvislosti s touto kauzou hlasovanie o vyslovení nedôvery v Poslaneckej snemovni, dolnej komore českého parlamentu. Horná komora, Senát, už premiéra rovno vyzvala, aby odstúpil aspoň do doby, kým bude táto kauza vyšetrená.

„Béčková“ kriminálka

„Príbeh predsedu vlády pripomína lacnú ´béčkovú´ kriminálku. Bohužiaľ to ale nie je film, ale realita, ktorá rozožiera štát ako rakovina. Teraz nejde o nič menšieho ako o princípy právneho štátu,“ povedal z pódia na Václavskom námestí poslanec Miroslav Kalousek z opozičnej strany TOP 09.

„Nechcem v čele štátu eštebáka, ktorý je schopný do svojej kauzy namočiť vlastné deti,“ odkázal premiérovi z demonštrácie v Českých Budějoviciach Petr Lebeda, miestny politik koaličnej Českej strany sociálno demokratickej (ČSSD). Ďalšie demonštrácie za Babišove odstúpenie by sa mali konať aj v sobotu.

Údajný únos vlastného syna

V kauze údajného únosu Babišovho syna na Krym nastal vo štvrtok ďalší prekvapivý zvrat. Spravodajský server Seznam Zprávy zverejnil text e-mailu, ktorý jeho novinárom poslal Babišov syn a v ktorom okrem iného žiada o nadviazanie kontaktu s českou políciou a píše, že jeho otec klame. Andrej Babiš mladší žije so svojou matkou vo Švajčiarsku a je súčasťou kauzy Čapí hnízdo, v ktorej mal jeho otec zneužiť dotácie na stavbu svojho rodinného sídla.

Premiér Babiš tvrdí, že dotácie nepoberal on ani jeho firma Agrofert, ale jeho deti vrátane Andreja Babiša mladšieho. Ten však tvrdí, že v septembri minulého roka, práve keď polícia prešla do hlavnej fázy vyšetrovania tohto údajného dotačného podvodu, ho dal jeho otec uniesť na Krym, aby nemohol vypovedať.

Prekročená červená čiara

Premiér Babiš na obvinenia zo strany svojho syna reagoval s tým, že jeho syn je schizofrenik a je to nedôveryhodná osoba.vZ e-mailovej adresy Andreja Babiša mladšieho vo štvrtok prišiel do redakcie Seznam Zprávy nový e-mail, v ktorom Babišov syn prosí novinárov o pomoc.

„Teraz čítam v novinách, že môj otec povedal, že musím byť pod ‚neustálym dozorom‘ vzhľadom k mojej pseudochorobe, ktorá sa volá schizofrénia. Tým prekročil červenú čiaru, pretože je to klamstvo a dotýka sa to mojej osobnej slobody. Nie som vôbec pod ‚dozorom‘ vo Švajčiarsku, ale voľný,“ uvádza Babišov syn v správe, ktorá je na niektorých miestach pomerne chaotická a nezrozumiteľná.

„Prajem si byť telefonicky v kontakte s Políciou ČR vyšetrujúcou môj prípad z Ukrajiny a Ruska. Možno mi to za ten trik so skrytou kamerou vybavíte,“ uzatvára Andrej Babiš mladší.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, webstránky Českej televízie a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAndrej Babiš mladšíMiroslav Kalousek