V cestovných pasoch budú môcť byť odtlačky prstov

Odtlacky prstov
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY) – Pripojenie odtlačkov prstov do cestovných pasov povolili.

Hoci zber a ukladanie odtlačkov prstov do cestovných pasov predstavuje zásah do práva na rešpektovanie súkromného života a na ochranu osobných údajov, tieto opatrenia sú odôvodnené, lebo zabraňujú ich podvodnému používaniu.

Rozhodol o tom vo štvrtok Súdny dvor EÚ, ktorý konštatuje, že opatrenia sledujú najmä cieľ všeobecného záujmu, zabrániť nelegálnemu vstupu osôb do Európskej únie.

V tlačovej správe o tom informovala Zuzana Trebulová z Tlačovej a informačnej sekcie Súdneho dvora EÚ pre Maďarsko, Českú republiku a Slovensko.

Ako informovala Trebulová, nariadenie stanovuje, že cestovné pasy obsahujú vysoko bezpečné pamäťové médium, ktoré okrem zobrazenia tváre obsahuje dva odtlačky prstov. Tieto odtlačky prstov môžu byť použité iba na overenie pravosti cestovného pasu a totožnosti jeho držiteľa.

Súdny dvor tiež poznamenal, že metóda založená na rozpoznávaní očnej dúhovky nedosahuje úroveň metódy založenej na odtlačkoch prstov, a z dôvodu jej podstatne vyšších nákladov je menej vhodná na všeobecné používanie. Pokiaľ ide o zaobchádzanie s odtlačkami prstov, Súdny dvor EÚ uviedol, že porovnanie odtlačkov prstov odobratých na určitom mieste s odtlačkami prstov uloženými v databáze umožňuje stanoviť prítomnosť určitej osoby na tomto mieste, či už v rámci kriminálneho vyšetrovania alebo s cieľom nepriameho sledovania takej osoby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom