V Chorvátsku protestujú proti zákazu sobášov homosexuálov

Homosexual
Foto: SITA/AP

ZÁHREB 30. novembra (WEBNOVINY) – Stovky ľudí sa v sobotu zúčastnilo na pochode za práva homosexuálov v chorvátskom hlavnom meste Záhreb na protest proti nedeľňajšiemu referendu o zákaze manželstiev osôb rovnakého pohlavia.

V chladnom a upršanom počasí sa v centre Záhrebu zišlo asi tisíc ľudí. Zákaz sobášov dvojíc rovnakého pohlavia považujú demonštranti za diskriminačný. Občanov pritom vyzývali, aby hlasovali proti. „Jedna menšinová skupina tak bude označená za druhotriednych občanov,“ povedala aktivistka Sanja Jurasová.

Chorvátski poslanci schválili začiatkom novembra usporiadanie referenda o vylúčení manželstva dvojíc rovnakého pohlavia z právneho systému. Referendum vypísali na základe petície, ktorú podpísalo asi 700-tisíc ľudí. Navrhovatelia v nej žiadajú zmenu ústavy, podľa ktorej má byť manželstvo jedine zväzkom medzi mužom a ženou. Aktivisti tvrdia, že takáto zmena ústavy je diskriminačná a chcú sa obrátiť na ústavný súd.

Chorvátska ústava v súčasnosti manželstvo nedefinuje. Krajina neumožňuje sobáše párov rovnakého pohlavia, no stredoľavicová vláda už pripravuje zákon, ktorý povolí homosexuálne partnerstvá. Konzervatívna opozícia zo strany Chorvátsky demokratický zväz (HDZ) sa takéhoto vývoja obáva a tvrdí, že Chorvátsko ako “tradičná spoločnosť” nemôže umožniť partnerstvá či dokonca sobáše homosexuálov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom