V čínskej reštaurácii varia, obsluhujú a zabávajú len roboty

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Hovorí sa, že roboti raz budú slúžiť ľudstvu, v tom horšom prípade ho budú ovládať. V Číne sa rozhodli otestovať prvú variantu a otvoriť reštauráciu, ktorej personál pozostáva z pestrofarebných elektronických pomocníkov. Od uvádzačov, cez čašníkov až po kuchárov – reštaurácia „zamestnáva“ spolu 18 typov robotov, ktorí sa údajne postarajú o jedinečný kulinársky i stolovací zážitok.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Futuristická reštaurácia sa nachádza v meste Charbin na severe Číny. Hneď pri vchode čaká na zákazníkov robot-uvádzač, ktorý „pozemšťanov“ zdraví srdečnou uvítacou rečou. Po tom, ako si zákazníci vyberú svoje obľúbené menu, roboty v kuchyni sa pustia do práce. Každý z nich je naprogramovaný na prípravu istého typu jedla, či už na rezance, knedle alebo ďalšie špeciality. Robot-čašník potom hotové jedlo priváža k zákazníkom po špeciálnych dráhach. Keď prídu k tomu správnemu stolu, mechanické ramená s zdvihnú do výšky a obslúžia zákazníkov.

Všetky roboty v reštaurácii pochádzajú z dielne spoločnosti Harbin Haohai Robot Company. Zostrojenie každého z nich stálo od 200-tisíc do 300-tisíc jüanov (25 až 38-tisíc eur). Reštaurácia však okrem elektronických pomocníkov zamestnáva aj „živý“ personál. „Zamestnanci v počítačovej miestnosti sa starajú o celý tím robotov. Po rušných chvíľach, aké tu máme cez obed, sa roboty chodia sami „najesť“ – teda dobiť sa elektrinou,“ uviedol hlavný technik Liu Hasheng. Po dvojhodinovom nabíjaní dokážu roboty ďalej pracovať až po dobu piatich hodín.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Okrem čašníkov a kuchárov futuristická reštaurácia nezabudla ani na zabávačov, spevákov a upratovací servis – tiež pod taktovkou robotov. Reštaurácia momentálne ponúka 30 odlišných jedál a za obed tu zákazník nechá okolo 5-6 eur.

Nejde pritom o prvú robotickú reštauráciu v Číne. V roku 2010 otvorili vo východočínskej provincii Šan-tung reštauráciu Dalu Robot Restaurants, v ktorej „pracuje“ sedem robotov. Majiteľ reštaurácie Zhang Yongpei pracuje na tom, aby mali roboty ľudskú vizáž. „Budú to androidi, ktorí budú vyzerať a aj sa pohybovať ako ľudia,“ uviedol nadšený podnikateľ. Roboty tak čoskoro obslúžia zákazníkov s nezamŕzajúcim úsmevom na tvári a zvládnu aj chôdzu po schodoch.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom