V Corgoň lige vyhrávali iba domáci, hetrikom sa blysol Adi

Trenčín - Nitra
Hráč AS Trenčín Fanendo Adi (v popredí) sa raduje z gólu počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Po dvoch piatkových úvodných dueloch nového ročníka Corgoň ligy, v ktorých Slovan remizoval s nováčikom z Dunajskej Stredy 1:1 a Myjava prehrala s Banskou Bystricou vysoko 0:4, boli v sobotu na programe ďalšie tri zápasy.

Vo všetkých sa z triumfu tešili domáce tímy. Najvyššie víťazstvo dosiahli Trenčania. Tí nastrieľali do siete Nitry štyri góly. Najväčšou hviezdou bol Fanendo Adi, ktorý zaznamenal hetrik.

Prvé tri body si do tabuľky po výhre nad Trnavou pripísali aj Seničania.

V treťom sobotňajšom stretnutí odišli z východu Slovenska naprázdno futbalisti Zlatých Moraviec, ktorí prehrali v Košiciach 0:2.

Futbal – Corgoň liga 2013/2014 – 1. kolo – sobota:

AS Trenčín – FC Nitra 4:0 (0:0)

Gól: 53., 62. a 72. Fanendo Adi, 48. Štefánik, ŽK: 46. M. Kolmokov (Nitra), rozhodovali: Valášek – R. Sluk, Chládek, 2320 divákov

Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva, Kleščík, R. Mazáň – Baéz – Mondek, William (71. Frimmel), Štefánik, Holúbek (78. Ďuriška) – Fanendo Adi (87. T. Malec)

Nitra: M. Chudý – Hála, Kaspřák, M. Kolmokov, Mičic (79. E. Le Giang) – Ivančík (66. Čery), Paukner (57. Turčák), Šimončič – Šmehyl, Cléber – Ševčík

Ľuboš Nosický (tréner Trenčína): „V prvom domácom zápase sme sa chceli pred fanúšikmi ukázať v dobrom svetle. Postupom času sme sa psychicky viac uvoľnili a najmä v druhom polčase sme predvádzali kombinačný futbal s množstvom pekných akcii. Mužstvo opäť ukázalo, že chce hrať ofenzívne a divákov potešilo štyrmi peknými gólmi. Samozrejme, že nezatvárame oči ani pred nedostatkami, ktoré sa budeme pokúšať odstraňovať a postupne sa posúvať stále viac vpred. Tento vynikajúci výsledok je pre nás povzbudením pred naším náročným vystúpením v Európskej lige.“

Ladislav Šimčo (tréner Nitry): „Na tento zápas sme si pripravili správnu hernú koncepciu. Pokým hrali moji zverenci disciplinovane a dodržiavali taktické pokyny, tak to bolo v poriadku. V prvom polčase sme predviedli celkom dobrý výkon a súpera sme prakticky nepustili do šance. Na začiatku druhého polčasu nás však načal nádherný gól domácich, na ktorý sme už nevedeli zareagovať. V tomto smere musím byť na hráčov kritický, pretože po jednom góle sa nemôžeme takto rozsypať, keď v nasej hre už viac nebola organizácia a ani disciplína. Výsledok je pre nás krutý, ale niektorí hráči si sami musia vstúpiť do svedomia, či v tomto dueli odovzdali maximum. V opačnom prípade nemajú v našom mužstve čo robiť.“

Obrazom: Trenčín deklasoval Nitru

Sprava: Karol Mondek z AS Trenčín a Peter Mičic z FC Nitra počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

Zľava: Matúš Paukner z FC Nitra, Wiliam de Alves Oliveira z AS Trenčín a Róbert Mazáň z AS Trenčín počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Sprava: Marián Kolmokov z FC Nitra a Fanendo Adi z AS Trenčín počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Fanúšikovia FC Nitra (vpravo) počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr
Bezpečnostná služba chytá jedneho z fanúšikov FC Nitra počas 1. kola Corgoň ligy v zápase medzi AS Trenčín a FC Nitra. Trenčín, 13. júl 2013. Foto: SITA/Tomáš Somr

I. polčas

Napriek snahe sa v prvom polčase obom mužstvám súvislejšie akcie príliš nedarili a aj niekoľko streleckých pokusov na oboch stranách brankárov ani veľmi neohrozilo.

Trenčín sa snažil o svoju typickú kombinačnú hru, Nitra však dobre narúšala protivníkove akcie, smerom dopredu jej však chýbalo viac odvahy.

V 34. min Ševčík svoje snaženie zakončil iba strelou do vybiehajúceho brankára AS Volešáka.

Mierny tlak domácim pred polčasovou prestávkou vyniesol iba Adiho ofsajdový gól, takže na regulárny presný zásah diváci museli stále ďalej čakať.

II. polčas

Domáci futbalisti predviedli výborný vstup do druhého polčasu, keď zintenzívnili svoj nápor a dvakrát sa im podarilo prekonať súperovu obranu.

V 48. min sa Štefánikova delovka z 25 metrov od brvna odrazila podľa posúdenia asistenta rozhodcu tesne za bránkovú čiaru – 1:0.

O päť minút neskôr Baézova hlavička našla na pätke voľného Adiho, ktorý sa pohral s brankárom i nervami fanúšikov a po malom kľučkovaní skóroval – 2:0.

Hostia zostali z takéhoto vývoja zaskočení a v 62. min inkasovali tretíkrát, pretože Adi sa dravo prekliesnil až pred bránku a nekompromisnou strelou prestrelil brankára Chudého – 3:0.

O ďalších desať minút zavŕšil Fanendo Adi svoj hetrik, keď umiestnenou strelou k žrdi obstrelil gólmana hostí – 4:0. Zápas sa zmenil na trenčiansku exhibíciu i ďalšiu ukážku dynamického útočného futbalu v podaní hráčov AS. Nitra nebola v prvom dejstve odvážnejšia a po zmene strán už nemala nárok niečo v stretnutí dosiahnuť.

MFK Košice – FC ViOn Zlaté Moravce 2:0 (1:0)

Góly: 29. Viazanko, 90. O. Diaby, ŽK: 27. Bukata – 58. Peter Farkaš, rozhodovali: Horváth – Brendza, Poláček, 1860 divákov

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Kavka, Bašista, Sekulič – Šinglár (74. Pačinda), Hovančík – Viazanko, O. Duda, Bukata (89. Ostojič) – Haskič (84. O. Diaby)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pavol Majerník, Peter Farkaš, Pilát (64. Vaniš) – P. Sabo, Pintér – Pribula, Babic, Orávik – Bolinha (84. L. Mihálik)

Jaroslav Galko (tréner Košíc): „Na úvod sezóny sme videli dobré a bojovné stretnutie, s napätím až do konca. Chceli sme hrať aktívne, napádať súpera, vypracovali sme si dosť štandardiek, no nič sme z nich nevyťažili. Našťastie sa nám podarilo streliť gól, mali sme možnosť aj na ďalší poisťovací, no ten napokon padol až v poslednej minúte. V obrane sme hrali dobre, súpera sme prakticky nepustili do vyloženej šance. Teší ma víťazstvo i čisté konto.“

Branislav Mráz (tréner Zlatých Moraviec): „Gratulujem domácim k zaslúženému víťazstvu. Súper potrestal v prvom polčase naše zaváhanie pri rozohrávke v strede pola. Do druhého polčasu sme nastúpili s jasným cieľom vyrovnať. Mali sme aj viac hry, ale domáci hrozili z protiútokov. Výsledok je zaslúžený, keďže Košice strelili dva góly. Verím, že v ďalších zápasoch sa budeme zlepšovať.“

Obrazom: Košičania porazili Zlaté Moravce

Košice - Zlaté Moravce
Zľava: Nermin Haskič z Košíc a Pavol Majerník zo Zlatých Moraviec v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice, 13. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Ondrej Duda z Košíc a Michal Pintér zo Zlatých Moraviec v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice, 13. júl, 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Martin Kuciak zo Zlatých Moraviec v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice, 13. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Peter Orávik zo Zlatých Moraviec a Boris Sekulič z Košíc v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice, 13. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Juraj Pilát zo Zlatých Moraviec a Miroslav Viazanko z Košíc v zápase MFK Košice - FC ViOn Zlaté Moravce 1. kola futbalovej Corgoň ligy. Košice, 13. júl 2013. Foto: SITA/Ivan Fleischer

I. polčas

Za stáleho dažďa začali aktívnejšie Košičania, ale do výraznejšej šance sa nedostali.

Po 15 minútach hry ako prvý medzi žrde trafil Duda, ktorého priamy kop z 25 metrov Kuciak kryl.

V 20. min Hovančíkovu strelu zblokovali obrancovia hostí tesne vedľa žrde.

Po tomto okamihu domáci poľavili a čoraz viac sa do zápasu dostávali aj hostia. Tofiloského však ohrozili iba raz v 26. min, keď Pintérov priamy kop z 35 metrov skončil v strede bránky.

V 29. min hráči MFK zaskočili hostí: z polovice ihriska poslal Bašista dlhú loptu za obranu ViOnu, na ktorú si nabehol Viazanko, ktorý si ju najprv spracoval a vzápätí preloboval Kuciaka – 1:0.

Košičania dostali chuť, zvýšili aktivitu a už o štyri minúty mohli pridať druhý gól. Haskič obišiel aj brankára, ale jeho strelu smerujúcu do bránky v sklze vykopával Pavol Majerník z bránkovej čiary.

II. polčas

Po zmene strán najprv Bolinhovu strelu zlikvidoval Tofiloski, následne trafil Hovančík na zemi ležiaceho Pavlendu. Po hodine hry musel po Dudovej strele zasahovať Kuciak.

V 62. min vystihol Šinglár zlú rozohrávku hosti, uvoľnil Haskiča a ten osamotený pred Kuciakom namieril iba do brvna bránky ViOnu.

V 71. min mali hostia najväčšiu príležitosť na vyrovnanie: najprv Tofiloski vyrazil strelu Saba, nasledoval center na Pribulu, ktorý hlavou trafil žrď bránky MFK.

Hostia mali častejšie loptu na kopačkách, snažili sa vyrovnať, no v koncovke nič nevymysleli. Domáci futbalisti hrozili z rýchlych brejkových situácií. V 89. min Pačinda z pätky v páde minul bránku Zlatých Moraviec, ale hráči MFK Košice strelili aj druhý gól.

V 90. min striedajúci Oumar Diaby prekvapil Kuciaka, keď z uhla namiesto centra vystrelil na bránku a lopta skončila v sieti – 2:0.

FK Senica – FC Spartak Trnava 2:1 (1:0)

Góly: 45.+ Piroska, 66. Jaroslav Diviš – 87. Jakubov (vlastný), ŽK: 18. Cristovam, 43. Šulla, 56. Kalabiška – 13. E. Sabo, 57. Adámik, 68. Mikovič, rozhodovali: Kružliak – Somoláni, Žákech, 4500 divákov

Senica: Šulla – Cristovam, Križko, Brabec, Čermák – Piroska, T. Kóňa, Jirásek (89. L. Opiela) – Hiago (62. Jaroslav Diviš), Diarrassouba (83. Jakubov), Kalabiška

Trnava: Rusov – Janečka, Banovič (46. Vlasko), Adámik (65. Klabník), Grabež – E. Sabo (78. Schranz) – Štepanovský, R. Procházka, J. Chovanec – Hodek, Mikovič

Eduard Pagáč (tréner Senice): „V prvom rade ďakujem chlapcom, ktorí bojovali a dreli. Bolo vidieť, že sme celý duel išli za víťazstvom. Súper prišiel hrať futbal. Zážitok zo zápasu umocnila výborná divácka kulisa. Futbal sa musel ľuďom páčiť. Zlom v stretnutí nastal na konci prvého polčasu, keď súper nepremenil výbornú príležitosť a pár minút sme viedli my. Sú to momenty, ktoré rozhodujú o zápasoch. Škoda našej miernej nekoncentrácie pri štandardke, po ktorej Trnavčania znížili na 1:2. Som však rád, že sme duel dobojovali do víťazného konca. Dnešný zápas je pre mňa úžasný v tom, že som mal premiéru a dokázali sme v krajskom derby zvíťaziť.“

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Cestovali sme do Senice s ambíciami bodovať. Na druhej strane musím povedať, že zápas bol výborný, v dobrom tempe, obe mužstvá chceli vyhrať. Zlomový bod bola nepremenená šanca Mikoviča. Prvý polčas bol najmä o bojovnosti, o súbojoch. Dobre sme prečítali štandardné situácie Senice. Zaskočil nás gól do šatne a nezachytili sme ani úvod druhého polčasu. Dostali sme druhý gól. Po ňom sme však zdvihli hlavy a podarilo sa nám znížiť. Žiaľ, druhý už nie. Aj preto, že Senicu podržal ich brankár Šulla. Takýto futbal sa však divákom musel páčiť.“

Obrazom: Trnavčania prehrali v Senici

Senica - Trnava
Fanúšikovia FC Spartak Trnava pred zápasom 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica - FC Spartak Trnava. Senica, 13. júl 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

Fanúšikovia FC Spartak Trnava rozprestierajú na senickom štadióne transparent pred zápasom 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica - FC Spartak Trnava. Senica, 13. júl 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Zľava: Juraj Križko z FK Senica a Andrej Hodek z FC Spartak Trnava v zápase 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica - FC Spartak Trnava. Senica, 13. júl 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Zľava: Cristovam Roberto z FK Senica a Ján Chovanec z FC Spartak Trnava v zápase 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica - FC Spartak Trnava. Senica, 13. júl 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský
Zľava: Andrej Hodek z FC Spartak Trnava, Cristovam Roberto z FK Senica a Ján Chovanec z FC Spartak Trnava v zápase 1. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FK Senica - FC Spartak Trnava. Senica, 13. júl 2013. Foto: SITA/Martin Medňanský

I. polčas

Vo výbornej elektrizujúcej atmosfére sa hralo v prvom polčase vyrovnané stretnutie, najmä v strede poľa. Domáci boli futbalovejší, snažili sa viac o kombináciu, hostia boli zasa agresívnejší.

Už v 3. min sa po Piroskovom centri dostal do zakončenia Kalabiška, našiel však iba pripraveného Rusova.

Na druhej strane sa predral do pokutového územia Hodek, ktorý mieril tesne nad. Diváci sa mali sa na čo pozerať.

V 19. min tvrdo pálil Seničan Jirásek, Rusov musel loptu vyraziť na rohový kop. Technickou strelou sa predviedol v 32. min navrátilec Procházka, lopta letela tesne vedľa žrde Šullu.

Zaujímavý bol najmä zaver polčasu: v 44. min po nacvičenom signále a priamom kope Jiráska hlavičkoval osamotený Diarrassouba vedľa.

Na druhej strane po rýchlom protiútoku mohol otvoriť skóre hosťujúci Mikovič, po jeho strele halfvolejom však vytiahol Šulla fantasticky zákrok.

V nadstavenom čase vysunul Diarrassouba do pokutového územia Pirosku, ten si „zasekol“ stopéra Trnavy a k ľavej žrdi otvoril skóre – 1:0.

II. polčas

Výborné predstavenie pokračovalo aj po zmene strán. Seničania boli lepším tímom, viac sa tlačili pred trnavskú bránku.

V 55. min po závare v šestnástke hosti zakončoval Piroska a pred dobiehajúcim Hiagom odkopol loptu na rohový kop Janečka.

V 57. min unikajúceho Diarrassoubu stiahol stopér Adámik, za čo mohol vidieť aj červenú kartu.

Dôležitý druhy gól strelili „Záhoráci“ v 66. min: po krásnom Kalabiškovom centri sa do vzduchu zavesil striedajúci Jaroslav Diviš a prakticky svoj prvý dotyk s loptou premenil na gól – 2:0.

Po ďalšom signáli Seničanov z rohového kopu lopta po Piroskovej strele letela tesne nad.

Trnavčania sa snažili o skorigovanie nepriaznivého stavu. V 76. min po rohovom kope pálil z voleja Janečka, ale Šulla bol pripravený.

Záverečných desať minút patrilo Trnave. Po rýchlom protiútoku zakončoval Grabež a výborným obranným zákrokom loptu do bezpečia odkopol obranca Čermák. V 87. min sa Spartak vrátil do stretnutia. Po centri z pravej strany lopta prešla po malom vápne a od Jakubova sa nešťastne odrazila za Šullov chrbát – 2:1. Trnava mohla dokonca vyrovnať novou akvizíciou Hodekom, s jeho hlavičkou v 90. min si však senický gólman Šulla poradil.