V Čunove zo Slovákov nepostúpili iba Hochschornerovci

Sajbidor
Slovenský kajakár Ján Šajbidor počas kvalifikácie disciplíny K1 muži, počas finále Svetového pohára. Bratislava, 31. august 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

ČUNOVO 31. augusta (WEBNOVINY) – Zo štrnástich slovenských lodí nepostúpila do víkendových semifinálových jázd na finálových pretekoch Svetového pohára vo vodnom slalome v Čunove len jediná.

Favorizovaní súrodenci Peter a Pavol Hochschornerovci absolvovali v piatkovej kvalifikácii C2 len jednu jazdu, pri ktorej poškodili svoje deblkanoe.

V piatok vyhrali kvalifikačné preteky na trati, ktorú postavil Michal Martikán, zo Slovákov Matej Beňuš v C1 mužov a Katarína Macová v C1 žien. Pretekári sa v Čunove okrem dunajských perejí museli vysporiadať aj s nepríjemným vetrom, ktorý hýbal bránkami a prejazdy boli o to zložitejšie.

Peter a Pavol Hochschornerovci nebudú v nedeľu bojovať o víťazstvo. V Areáli vodných športov Divoká voda im vo veternom počasí nevyšla prvá kvalifikačná jazda, v ktorej z 25 bránok chybili na ôsmich, pričom päť vynechali úplne, a na druhú pre poškodenú loď ani nenastúpili.

Trojnásobní olympijskí víťazi obsadili v kvalifikácii až 23. priečku, do nedeľňajšieho semifinále postúpilo dvadsať deblkanoe. Pretekári sa museli v dunajských perejách vyrovnať nielen s nástrahami trate, ale aj so silným vetrom, ktorý hýbal s bránkami. Do nedeľňajších súbojov postúpili ďalšie dve slovenské lode. Tomáš Kučera s Jánom Bátikom obsadili v kvalifikácii 11. miesto, Ladislav a Peter Škantárovci skončili hneď za nimi. Víťazmi kvalifikácie sa stali Česi Ondřej Karlovský a Jakub Jáně.

Sajbidor

V C1 mužov dominovali slovenskí reprezentanti. Kvalifikáciu vyhral Matej Beňuš o 12 stotín sekundy pred Alexandrom Slafkovským, ktorý je lídrom Svetového pohára. Obaja sa v druhej jazde v porovnaní s prvou zlepšili. Do semifinále (na programe v sobotu predpoludním) postúpili aj Patrik Gajarský a Karol Rozmuš.

Katarína Macová sa stala víťazkou kvalifikácie C1 žien. Na domácej trati Macová síce pokazila prvé kolo, ale v druhej jazde sa výrazne zlepšila a triumfovala s náskokom 58 stotín sekundy pred Francúzkou Mirou Louenovou.

Do nedeľňajšieho semifinále postúpili aj všetky tri slovenské kajakárky. Najlepšie v kvalifikácii skončila Jana Dukátová, ktorá sa medzi elitnú tridsiatku prebojovala zo 4. miesta. Bratislavčanka bola po prvej jazde druhá a na druhú kvalifikačnú jazdu už ani nenastúpila.

Lepší čas ako ona v úvodnej dosiahli v druhej časti kvalifikácie len dve vodné slalomárky. V druhom kole sa zlepšila aj Elena Kaliská a obsadila 6. miesto, ďalej sa dostala aj v kvalifikácii devätnásta Dana Mannová. Súboje o postup do semifinále vyhrala Rakúšanka Corinna Kuhnleová.

Rovnako sa darilo aj slovenským kajakárom. Ján Šajbidor skončil v piatkovej kvalifikácii na 3. mieste, Kamil Kaniščák hneď za ním a Martin Halčin bol jedenásty. Kvalifikáciu K1 mužov vyhral Joan Crespo zo Španielska.