V Dánsku udelili prvú pokutu pre zahalenú tvár na verejnosti, žena po výzve nikáb nechcela sňať

Moslimka

KODAŇ 4. augusta (WebNoviny.sk) – V Dánsku udelili prvú pokutu v súvislosti s novým zákazom zahaľovania tváre na verejnosti, ktorý vstúpil do platnosti v stredu.

Dostala ho v piatok 28-ročná žena v nikábe v nákupnom centre v Hörsholme, 25 kilometrov severne od Kodane. Pozornosť upútala hádkou s inou ženou, ktorá sa jej ho pokúšala strhnúť. Zahalená žena dostala pokutu 1000 dánskych korún (134 eur), keď si ani po výzve polície nikáb nechcela sňať.

Dánsko sa pridalo k ďalším európskym krajinám, ktoré zakázali odevy zakrývajúce tvár, medzi nimi nikáb a burku. Vláda tvrdí, že zákon nie je zameraný proti žiadnemu náboženstvu a nezakazuje moslimské šatky, turbany či tradičné židovské čiapočky. Dáni ho však ľudovo označujú ako „zákaz buriek“ a väčšinou vnímajú ako legislatívu zameranú proti odevom konzervatívnych moslimských žien. Takéto oblečenie ale v Dánsku nosí len málo moslimiek.

Za porušenie nového zákona hrozí pokuta 1 000 dánskych korún, za opakované porušenie 10-tisíc korún (1 342 eur) alebo až šesť mesiacov za mrežami. Pokutu alebo väzenský trest do dvoch rokov dostane aj ten, kto by nútil ženu zahaľovať si tvár. Podobné zákony už platia v Rakúsku, Francúzsku a Belgicku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom