V deň výročia smrti Warhola rozhodnú o kúpe jeho obrazov

Andy Warhol
Foto: SITA/AP

PREŠOV 21. februára (WEBNOVINY) – Poslanci Prešovského samosprávneho kraja v utorok 22. februára na krajskom zastupiteľstve budú rozhodovať o navrhovaných racionalizačných opatreniach v sieti škôl a školských zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja.

V programe sú tiež dva návrhy, ktoré sa týkajú príspevkov na financovanie neštátnych školských zariadení. Keďže ide o všeobecne záväzné nariadenia, bude potrebná širšia dohoda, lebo koalícia nedisponuje potrebným počtom hlasov.

Schváliť by mali aj 1,2 mil. eur pre Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach. Peniaze sú určené na kúpu obrazov Andyho Warhola Desať portrétov Židov 20. storočia. Ide o známe portfólio z edície AP 27/30, ktoré je signované a číslované rukou Andyho Warhola. Podľa návrhu prvú splátku 200 tis. eur zaplatí kupujúci v tomto roku, ďalšie tri vždy do konca júna nasledujúceho roka, poslednú v roku 2014.

Podľa kurátora múzea Michala Bycka diela pochádzajú z rodinnej pozostalostí a v dnešnej dobe falzifikátov je veľká výhoda, že sa nemusia obávať, že by nešlo o originály. Je to unikátne portfólio s certifikáciou autora. V múzeu v Medzilaborciach táto zbierka obrazov visí už desať rokov, ale nepatrí mu. Múzeum moderného umenia Andyho Warhola oslávi v septembri 20 rokov svojho vzniku. O kúpe obrazov sa bude rozhodovať 24 rokov po autorovej smrti, ktorý zomrel 22. februára 1987 v New Yorku.

Na rokovanie krajského parlamentu ide aj návrh, aby zástupca predsedu samosprávneho kraja Ján Ragan vykonával túto funkciu od 1. marca na polovičný úväzok s platom 1 150 eur. Tento návrh súvisí s jeho zvolením v novembrových komunálnych voľbách za primátora Vranova nad Topľou. Poslanci budú rozhodovať aj o proteste prokurátora proti uzneseniu o výške úhrady za prednostné poskytnutie ambulantnej starostlivosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy Warhol