V Diviackej Novej Vsi začali zohrievať vodu slnkom

Slnko,leto,teplo
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. januára (WEBNOVINY) – Nezisková organizácia PE-ES z Diviackej Novej Vsi v okrese Prievidza získala v septembri 2012 z nadačného fondu Živá energia 5 500 eur na projekt Zelená energia, ktorého zámerom bolo vyriešiť ohrev teplej úžitkovej vody pomocou solárnych kolektorov pre 15 klientov zariadenia sociálnych služieb.

Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Eva Ščepková z Nadácie Ekopolis, po inštalácii kolektorov ušetrilo sociálne zariadenie už počas krátkeho jesenného obdobia 9,3 percenta zemného plynu v porovnaní s rovnakým sledovaným obdobím v minulom roku.

„Za silnú stránku projektu považujeme jeho sociálny aspekt, pretože sme nim prispeli nielen k šetreniu životného prostredia, ale vďaka úspore finančných prostriedkov môžeme zabezpečovať terapeutické a zdravotnícke prostriedky pre klientov našich zariadení,“ reagovala riaditeľka neziskovej organizácie PE-ES Ľubica Gécziová.

Práve prevádzky tohto typu poskytovateľov sociálnych služieb, ktoré majú pomerne rovnomernú spotrebu teplej úžitkovej vody počas celého dňa, sú z hľadiska optimálneho vyťaženia solárnych kolektorov ideálnymi užívateľmi.

„Hoci prácu na streche mierne sťažilo nepriaznivé počasie, vďaka ochote ľudí podieľajúcich sa na projekte, sa podarilo všetky práce uskutočniť v pôvodne naplánovaných termínoch,“ poznamenala Eva Ščepková z Nadácie Ekopolis.

Solárny panel
Foto: SITA/AP

Skutočný dlhodobý prínos projektu však bude podľa jej slov možné vyčísliť až po uplynutí dlhšieho obdobia, avšak už dnes je jasné, že nadačný fond Živá energia pomohol urobiť užitočný projekt tam, kde je to veľmi potrebné, a to práve v sociálnej sfére.

Nadačný fond Živá energia je výsledkom spolupráce spoločnosti ZSE Energia, Nadácie Ekopolis a zákazníkov, ktorí majú záujem podporiť využívanie a rozvoj obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a zároveň vyjadriť svoj zodpovedný postoj k hospodárnemu využívaniu elektriny.

Cieľom fondu je podpora projektov, ktoré prispievajú k rozvoju využívania OZE, k rozvoju energetickej efektívnosti, ako aj k podpore osvetovej činnosti, podpore výskumu a vývoja v oblasti energetickej efektívnosti. V prvom, pilotnom ročníku podporil fond osem projektov v celkovej výške takmer 57-tisíc eur. Sú zamerané na využívanie obnoviteľných zdrojov a úsporu energie. V otvorenej súťaži sa o podporu uchádzalo 37 žiadostí v celkovej výške viac ako 315-tisíc eur z celého Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom