V Dlhej Lúke zachránili a obnovili školu

Dlhá Lúka
Škola v Dlhej Lúke Foto: SITA

BRATISLAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – V Dlhej Lúke v okrese Bardejov zachránili a obnovili školu, ktorá sa mala zrušiť. Ako povedal pre agentúru SITA riaditeľ Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Faustíny Martin Šmilňák, na prvý pohľad nenápadná škola dokázala v krízových časoch, pri zníženom financovaní neštátnych škôl a nepriaznivej demografii spojiť a zmobilizovať celú komunitu do takej miery, že sa dnes môže predstaviť v úplne novom šate. Pripomenul, že škola vznikla v roku 2005 na pôde bývalej mestskej školy, ktorú sa mesto Bardejov rozhodlo zrušiť. „Na naliehanie rodičov bola teda zriadená cirkevná škola, ktorej zriaďovateľom je Rímskokatolícka cirkev, Arcibiskupstvo Košice. V súčasnosti je v materskej škole 49 detí a v základnej škole 156 detí,“ povedal. Dnes má škola nové priestory.

Dlhá Lúka
Škola v Dlhej Lúke Foto: SITA

Od začiatku sa škola podľa Šmilňáka borila so zlým materiálno technickým zázemím. „Škola bola rozdelená v dvoch chátrajúcich areáloch, bez telocvične, dostatočnej kuchyne a jedálne, s nevyhovujúcimi triedami, sociálnymi zariadeniami i vybavením,“ povedal. Pracovníci školy, spolu s radou školy, rodičovským združením, cirkevnou komunitou napísali a uskutočnili v škole desiatky projektov. „Tak sa im postupne podarilo zmeniť schátralú a nevyhovujúcu školu na modernú a príjemnú inštitúciu, ktorá rozvíja potenciál svojich detí a žiakov, pričom láka ďalších záujemcov z okolia,“ povedal Šmilňák. Výška získaných a preinvestovaných prostriedkov z projektov, zbierok, darov a svojpomocnej práce sa podľa neho blíži k miliónu eur. „Rodičia a sympatizanti školy tu odpracovali stovky brigádnických hodín,“ konštatoval riaditeľ.

Dlhá Lúka
Škola v Dlhej Lúke Foto: SITA

Okrem kresťanského rozmeru je škola podľa predsedu rady školy a rodičovského združenia, ktorý bol organizátorom brigád Ferdinanda Exnera, zameraná na informačno-komunikačné technológie a na cudzie jazyky. Budúci rok plánuje začať s výstavbou novej telocvične. „Plánujeme do školy získať zahraničného lektora na anglický jazyk a uvažujeme aj o školskom autobuse,“ uviedol Exner.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom