Českú republiku bičuje silný vietor, ženu s mužom zabil padajúci strom

Stromy vyvalene, počasie, silny vietor
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com down windy/f=CPIHVX/p=2/s=DynamicRank

PRAHA 29. októbra (WebNoviny.sk) – Českú republiku zasiahol v nedeľu silný vietor, ktorý si v krajine vyžiadal už dve obete. Žena v okrese Třebíč a muž v meste Jičín zomreli po tom, ako ich zavalil padajúci strom, informuje portál iDNES.cz. Jednu obeť hlásia pre vietor aj zo susedného Poľska.

Českí meteorológovia zaznamenali na hore Sněžka nárazy vetra o rýchlosti 180 kilometrov za hodinu. Na stanici Praha – Karlov zase rýchlosť vetra dosiahla 128 kilometrov za hodinu. Pre dažde, ktoré vietor sprevádzajú, stúpajú hladiny riek.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil ohrozenie pred povodňami v Libereckom a Královohradeckom kraji. Stúpanie hladín riek zaznamenali aj v Nemecku.

Energetická spoločnosť ČEZ vyhlásila pre zvýšenú poruchovosť v Karlovarskom, Libereckom, Královohradeckom, Pardubickom, Plzenskom a Stredočeskom kraji a na Vysočine kalamitný stav. Bez elektriny sú podľa spoločnosti desaťtisíce domácností.

V dôsledku vetra, ktorý vyvracal stromy, je zablokovaných viacero ciest a železničných tratí. Vlaky nepremávajú napríklad medzi Prahou a Českými Budějovicami, v Libereckom kraji a na trati Praha – Hamburg v úsekoch na nemeckej aj českej strane. Hasiči v Českej republike zasahujú pri desiatkach kalamitných udalostí. V meste Most napríklad víchor zničil drevený pravoslávny kostol. Na Priemyselnom paláci v Prahe sa zas v dôsledku živlu uvoľnil kus strechy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom