V drese Slovana hrá KHL aj Švéd s alžírskymi koreňmi

Josef Boumedienne v drese Slovana
Sprava: Josef Boumedienne zo Slovana a Mikhail Zhukov z Moskvy počas zápasu KHL medzi HC Slovan Bratislava a Spartak Moskva. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Obranca Slovana Bratislava Josef Boumedienne má zaujímavý pôvod. Jeho otec pochádza z Alžírska, čo je dôvod jeho exotického priezviska.

Mama je zasa Fínka, on sám sa narodil 12. januára 1978 vo švédskom Štokholme. Má švédsky i fínsky pas, v minulosti okúsil už aj švédsku reprezentáciu.

V reprezentácii Švédska do 18 rokov bol v roku 1997 kapitánom.

„Môj otec pochádza z Blidy v Alžírsku, mama si našla v Štokholme prácu. Obaja vo švédskej metropole stále žijú a pozorne sledujú moju kariéru. Z času na čas sa vrátime do Alžírska na návštevu príbuzných. Otec spoznal hokej až po príchode do Švédska, dovtedy o ňom nič nepočul,“ vysvetlil otec troch synov, ktorý sa do Bratislavy presťahoval už s celou rodinou.

Obrazom: Josef Boumedienne v drese Slovana Bratislava

Draftovali ho „diabli“ z New Jersey

Boumediennovo prvé vážnejšie pôsobisko bolo Södertälje, kde si prvýkrát vyskúšal v ročníku 1996/97 elitserien. V tom čase ho už draftovalo do NHL New Jersey Devils, v roku 1996 po ňom siahlo z 91. miesta.

V roku 1998 sa sťahoval do fínskeho Tampere, kde v drese Tappary vydržal dve sezóny. Nasledoval presun do zámoria, kde sa pretĺkal zväčša na farmách. Za Tampu Bay, New Jersey a Washington napokon odohral 47 stretnutí. Lockoutovú sezónu 2004/05 strávil v Brynäse a v závere v Kärpäte Oulu, jeho ďalšou zastávkou bol Zürich, nasledovali návraty do Södertälje, Oulu i zámoria, od roku 2009 je definitívne v Európe.

V sezóne 2009/10 si prvýkrát v 17 stretnutiach za Dinamo Minsk vyskúšal KHL, pred príchodom do HC SLOVAN si ešte obliekol dresy Zugu, Djurgaardenu a Jokeritu Helsinki. „Mal som na dosah NHL, vybojoval som si dobrú pozíciu vo Washingtone, ale prišiel lockout a stratil som rok. Potom ma brzdili zranenia, dosť som sa trápil a do NHL som sa už nevrátil. Skúšal som to ešte, ale druhá šancu už neprišla. NHL bola výborná možnosť, škoda, že som nehral toľko, koľko by som si želal. Aj za tú malú šancu som však rád, teší ma, že som si to skúsil,“ uviedol Boumedienne.

Josef Boumedienne v drese Slovana
Foto: SITA/Marián Peiger

Hokejový svetobežník

Dvojnásobný majster Fínska (2005, 2007) je hokejový svetobežník, hovorí švédsky, fínsky, anglicky a pochytil už aj prvé slovenské slovíčka. Slovenčina je však pre severana ťažký jazyk.

Do Bratislavy ho zlákala možnosť hrať v najkvalitnejšej európskej súťaži. S HC SLOVAN má zmluvu do konca sezóny. „Kontinentálna hokejová liga je po NHL druhá najlepšia liga na svete. Mám rád výzvy, chcem hrať v čo najlepšej súťaži. Myslím, že KHL je najlepšia liga v Európe. Mal som možnosť sa o tom presvedčiť,“ hovorí 186 cm vysoký a 93 kg vážiaci obranca. „Privítanie v Bratislave bolo skvelé. Slovan má výborný tím, podmienky a nádherný štadión. Spoluhráči mi uľahčili prvé dni v Bratislave. Vytvorili sme skvelú partiu. Naším cieľom je postúpiť do play-off,“ priznal Boumedienne.

V minulosti hral v rôznych tímoch s viacerými Slovákmi. Jeho spoluhráčmi boli Rastislav Staňa, Peter Bondra, Ivan Čiernik či Martin Cibák. Slovensko pred príchodom do HC SLOVAN príliš nepoznal. Do strednej a východnej Európy však v minulosti už niekoľkokrát zavítal. „V Čechách som bol prvýkrát tuším v roku 1995. Hrali sme vtedy turnaj so švédskou juniorskou reprezentáciou. Poznám veľa slovenských hokejistov, sú to skvelí chlapci. Potvrdilo sa mi to aj po príchode do Slovana. Vždy je so Slovákmi veľká sranda,“ hovorí Boumedienne. V kabíne HC SLOVAN si už zvykol aj na oslovenia Jožo či Jožko.

Josef Boumedienne v drese Slovana
Foto: SITA/Marián Peiger
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan ČiernikJosef BoumedienneMartin CibákPeter BondraRastislav Staňa