V druhom semifinále Stosurová proti Jankovičovej

Bez názvu
Jelena Jankovičová Foto: SITA/AP

PARÍŽ 2. júna (WEBNOVINY) – Druhý grandslamový turnaj sezóny Roland Garros v Paríži (23. mája – 6. júna, celková dotácia 16 807 400 eur, antuka vonku) dodá novú grandslamovú šampiónku vo dvojhre žien. Americká líderka renkingu Serena Williamsová ako do stredy posledná zostávajúca víťazka z úrovne „veľkej štvorky“ totiž prehrala vo štvrťfinále s Austrálčankou Samanthou Stosurovou v ich piatom vzájomnom súboji za 144 minút 2:6, 7:6 (2), 6:8. Zo stavu 2:6, 3:5 sa ešte dostala k mečbalu na príjme v desiatej hre rozhodujúcej časti, ale napokon jej to nestačilo.

Sedmička tohto podujatia i svetového rebríčka WTA Tour Stosurová si vo štvrtkovom semifinále zmeria sily so Srbkou Jelenou Jankovičovou nasadenou ako štvrtou. Premožiteľka Daniely Hantuchovej z osemfinále si poradila v stredajšom štvrťfinále s kazašskou reprezentantkou Jaroslavou Švedovovou, 36. v renkingu WTA, v ich štvrtom vzájomnom súboji za 91 minút 7:5, 6:4, hoci v každom sete bola minimálne raz o brejk pozadu.

Už v utorok vytvorili semifinálovú dvojicu Talianka Francesca Schiavoneová nasadená ako sedemnásta a päťka turnaja Jelena Dementievová z Ruska.

Serena Williamsová sa dostala z 2:6, 3:5, ale nevyužila mečbal

Dvadsaťšesťročná austrálska univerzálka Stosurová sa prebojovala medzi najlepšie štyri pri Buloňskom lesíku aj vlani. Držiteľka Pohára Suzanne Lenglenovej 2002 Serena, ktorá utrpela okrúhlu 30. grandslamovú prehru, v zhode s predchádzajúcou edíciou na majstrovstiev Francúzska neprešla za štvrťfinále. Vtedy podľahla neskoršej šampiónke Svetlane Kuznecovovej z Ruska. Dvanásťnásobná grandslamová singlová hrdinka sa do semifinále tohto vrcholného turnaja na sypkom podklade naposledy dostala už v sezóne 2003. Proti Stosurovej teraz vedie 3:2, v osemfinále januárových melbournských Australian Open ju zdolala 6:4, 6:2. V stredu premiérovo bojovali na tomto povrchu, na ktorom má zverenkyňa Davida Taylora v roku 2010 imponujúcu štatistiku 19:2.

Robustná, ale ľahkonohá 26-ročná Stosurová nezaostávala na 15-tisícovom hlavnom dvorci Philippa Chatriera v ofenzívnej zložke, smelo a disponovane kontrovala a vďaka väčšej pohyblivosti neutralizovala favoritkine útočné chúťky. Počas celého stretnutia sa opierala o dostatočne fungujúci servis. Na esá síce prehrala 6:13, lenže skúsená 28-ročná Američanka spáchala aj 9 dvojchýb oproti jedinej. Serena urobila v porovnaní s Austrálčankou takmer raz toľko nevynútených omylov (46:24), na „winnery“ nebola vzhľadom na rozsah súperenia (222 loptičiek) vypuklo účinnejšia (39:30).

Strojová hrajúca a zrkadlovkami emócie zakrývajúca Austrálčanka hneď vo vstupnej hre odvrátila hrozbu straty podania, v druhej sama mala dve šance, vo štvrtej ako prijímajúca vyrovnala – napokon bez efektu – z 0:40 na zhodu, v piatej eliminovala dva brejkbaly. Získala nielen gem a 3:2, ale aj 4 nasledujúce. V tejto fáze mladšia zo sestier Williamsových odovzdala ťažko uveriteľných 17 bodov v rade a náhle bola dolu 2:6, 0:1 a 0:40 pri svojom podaní. Vyrovnala a poradila si s brejkbalom vo štvrtej hre, ale v ôsmej aj vinou dvoch dvojchýb spadla na 3:5. V deviatom geme sa Stosurová nachádzala pri skóre 30:30 dve loptičky od postupu, prehrala ich 6 bez prerušenia a bolo 5:5. V neskoršom tajbrejku Serena unikla na 3:0, potom z 3:1 na 5:1 a za stavu 6:2 zužitkovala hneď prvý setbal. Na úvod tretej časti – znova aj pre dve dvojchyby v geme – mala Američanka manko brejku, preklopila skóre na 2:1 a odvtedy bola stále o krok vpredu vrátane spomenutej mečbalovej možnosti. Zaváhala v 13. hre a už sa nedokázala vrátiť do zápasu.

„Po nevyužití toho sľubného stavu v druhom sete som si veru nebola istá, či ešte dostanem ďalšiu šancu. V tretej časti som s výnimkou úvodu vždy bola o gem vzadu a najmä som sa usilovala, aby mi súperka neunikla brejkom. Samozrejme, že pri skóre 6:2, 5:3 a 30:30 na mňa doľahla určitá nervozita. Nehrala som v tých okamihoch zle, ale zároveň ani nie tak ako dovtedy. Za stavu 7:6 v rozhodujúcom sete som sa zo všetkých síl snažila, aby sa to nezopakovalo. Pochopiteľne, že by som radšej brala dvojsetový úspech, lenže – už s vedomím postupu – si zároveň myslím, že takýto triumf cez odvrátenie mečbalu má pre mňa pridanú hodnotu. Víťazstvo tohto typu je extra špeciálne. Azda mi to pomôže už zajtra. Mám rovnakú nádej na zisk trofeje než tri ďalšie hráčky. Za mnou sú dva fantastické zápasy, ale ešte sa to neskončilo – som len tam, kde som tu bola už vlani,“ pripomenula Stosurová, ktorá pri Seine vyradila v osemfinále ďalšiu miestnu šampiónku Justine Heninovú z Belgicka. Proti Jankovičovej síce má nepriaznivú bilanciu 1:3, ale prekonala ju pri ich ostatnom súboji tento rok na „harde“ v Miami (6:1, 7:6 /9/). Na tehlovej múčke sa ešte nestretli.

„S Jelenou sme v ostatnom čase odohrali dva zápasy a máme z nich skóre 1:1. Viem, že mi nedaruje ani fiftín. Bude to trochu iné než proti Justine či Serene, ale ja hodlám zotrvať pri mojom štýle: byť agresívna, nadobúdať kontrolu, diktovať. Je mi jasné, že súperka vráti kopu úderov. Musím teda zároveň zostať trpezlivá,“ predznamenala Stosurová.

Jankovičová vo svojom treťom parížskom semifinále za štyri roky

„Samantha hrá fakt dobre. Ukázala, že má špičkovú formu. Bude to náročné. Tento rok som proti nej už hrala, ale na tvrdom povrchu, takže v tom predsa len bude rozdiel. Hodlám odovzdať maximum a uvidíme, na čo to napokon bude stačiť,“ skonštatovala 25-ročná Belehradčanka Jankovičová, ktorá je finalistkou newyorských US Open 2008. Na majstrovstvách Francúzska sa dostala takto ďaleko tretí raz po sezónach 2007 a 2008. Vlani v osemfinále nestačila na Rumunku Soranu Cirsteovú. Na predchádzajúcich piatich takto významných turnajoch sa Jankovičová nikdy neprebojovala ani len do štvrťfinále.

„Cítila som sa dnes na dvorci dobre. Pre mňa to bol na tomto turnaji prvý zápas v peknom počasí, takže vlastne akoby premiéra, čosi úplne odlišné. Celkovo to bol náročný duel a som rada, že som ho zvládla. Už v tejto chvíli je však moja pozornosť upretá na zajtrajšok. Nemôžem si dovoliť poľaviť v koncentrácii,“ povedala Jankovičová a dodala: „Prehrala som so Švedovovou vlani na US Open, medzičasom som ju však dokázala zdolať. Vedela som, čo od nej môžem očakávať. Je urastená, hrá naozaj razantne, chodí si pre údery. Chcela som v prvom rade predvádzať moju hru a sústrediť sa na zopár dôležitých aspektov. Začiatok som nezachytila. Švedovová využívala príležitosti, bola uvoľnená, robila minimum chýb, kvalitne podávala, mala vysoké percento platných prvých. Snažila som sa zachovať si pozitívny prístup a trpezlivo čakať na šance. Vyvíjala som na súperku tlak najmä po jej druhom podaní, počínala som si dostatočne agresívne – v tom spočíval kľúč. Ona sa postupne predsa len trošku stiahla a ja som mohla pridať na ofenzívnom dôraze. Za zlomový bod by som spätne označila už môj rebrejk v prvom sete.“

Pre 22-ročnú moskovskú rodáčku Švedovovú, ktorá v šestnástke prekonala bratislavskú rodáčku s voľnou kartou Jarmilu Grothovú (za slobodna Gajdošovú) a prehupla sa nad hranicu zisku 1 milión USD počas kariéry, ide o zlepšenie grandslamového maxima o dve kolá: na Roland Garros i US Open 2009 bola v treťom. Teraz mala na dvorci Suzanne Lenglenovej šance, ale nezvládla koncovky setov. V prvom dejstve viedla 3:1 a za stavu 5:5 mala na príjme sľubný náskok 30:0. V druhej časti zdolanej nestačili brejky na 1:0, 2:1 i 4:3. V desiatej hre ako podávajúca zlyhala z 30:15. Predviedla o 11 „winnerov“ viac (30:19), ale mala neistejšiu ruku (nevynútené chyby 25:17). Nestačilo jej 8 es. Premenila polovicu z ôsmich brejkbalov, Srbka tri štvrtiny z rovnakého počtu a v bilancii zo vzájomných zápasov upravila na 3:1.

„Bol to pekný zápas. Ja som však bola nervózna, takže som nepredviedla moju optimálnu hru. Som na seba hrdá, že som napriek tomu tuho bojovala a pokúšala sa to zlomiť. Občas mi to aj vychádzalo, napokon to však celkovo nestačilo. Súperka je vynikajúco atleticky pripravená, vrátila mi nazad veľa loptičiek. Snažila som sa sústavne útočiť, ona však odolávala a mňa to čoraz viac vyčerpávalo. Dosť sa mi šmýkalo. Po prvom sete som si teda vymenila tenisky a potom sa mi už behalo o čosi ľahšie.“

Dvojhra žien – štvrťfinále – streda – súhrn výsledkov:

Samantha Stosurová (7-Austr.) – Serena Williamsová (1-USA) 6:2, 6:7 (2), 8:6 za 144 minút

Jelena Jankovičová (4-Srb.) – Jaroslava Švedovová (Kaz.) 7:5, 6:4 za 91 minút

Utorňajšie výsledky:

Francesca Schiavoneová (17-Tal.) – Caroline Wozniacká (3-Dán.) 6:2, 6:3 za 80 minút

Jelena Dementievová (5-Rus.) – Naďa Petrovová (19-Rus.) 2:6, 6:2, 6:0 za 126 minút

Dvojice vo štvrtkovom semifinále:

Samantha Stosurová (7-Austr.) – Jelena Jankovičová (4-Srb.) / bilancia: 1:3

Francesca Schiavoneová (17-Tal.) – Jelena Dementievová (5-Rus.) / bilancia: 4:6

Bilancia zo vzájomných súbojov možných finálových súperiek:

Stosurová – Schiavoneová 4:1

Stosurová – Dementievová 1:4

Jankovičová – Schiavoneová 3:1

Jankovičová – Dementievová 7:3

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Caroline WozniackaFrancesca SchiavoneováJaroslava ŠvedovováJelena DementievováJelena JankovičováNaďa PetrovováSamantha StosurováSerena Williamsová