V Európe hrozili ďalšie útoky, Abdeslam mal ciele v počítači

Salah Abdeslam
Salah Abdeslam (druhý zľava) mal v počítači dokument s označením 'Salah', ktorý obsahoval ďalších sedem možných cieľov atentátov na území Francúzska. Foto: Tvbrussels via AP

BRUSEL 29. mája (WebNoviny.sk) – Belgický džihádista Salah Abdeslam, jediný terorista, ktorý prežil útoky v Paríži z 13. novembra 2015, plánoval aj ďalšie možné ciele teroristických útokov. Vo svojom internetovom vydaní to uviedol belgický denník La Derniere Heure.

Počítač zhabali počas razie v Bruseli

Denník s odvolaním sa na informácie francúzskej televízie BFM TV uviedol, že belgická polícia našla súbor s plánovanými cieľmi v jednom z počítačov, ktoré zhabala 15. marca počas razie v bytovom dome v bruselskej štvrti Forest.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Počas razie došlo k prestrelke, pri ktorej bol zastrelený Mohamed Belkaid. Tento Belgičan alžírskeho pôvodu podľa vyšetrovateľov patril medzi členov logistickej prípravy atentátov v Paríži a istý čas pomáhal Salahovi Abdeslamovi skrývať sa pred úradmi.

Súbor obsahoval aj návod, ako by mali útoky vyzerať

V byte, kde sa skrýval Belkaid, polícia objavila počítač a v ňom aj dokument s označením „Salah“, ktorý obsahoval ďalších sedem možných cieľov atentátov na území Francúzska. Ako potenciálne terče boli vytipované štvrť La Defense v Paríži, prístav v Marseille, budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu, letisko v Toulouse či most Saint-Nazaire v ústí rieky Loira.

Okrem samotného zoznamu možných cieľov útokov, súbor obsahoval aj návod, ako by jednotlivé útoky mali by vykonané. V prístave Marseille teroristi plánoval využiť dróny alebo lietadlo s bombou na palube. Na letisku v Toulouse sa chystali spáchať samovražedný útok podobný tomu, aký sa odohral v marci tohto roku v Bruseli, alebo spustiť streľbu do davu ľudí. Budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu sa mala stať terčom ozbrojeného útoku.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

V zachytenom súbore policajti objavili fotografie teroristickej skupiny Islamský štát, ako aj videosúbory francúzskeho džhádistu Mohameda Meraha, ktorý v marci 2012 v okolí Toulouse zabil sedem ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Salah Abdeslam