V Európe padajú teplotné rekordy, podľa vedcov za to môže človek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Počasie, horúčavy

BRATISLAVA 30. júna (WebNoviny.sk) – Európa zažívala v júni rekordné horúčavy a mnohé krajiny hlásia rekordne teplý jún za dlhé desaťročia. Tím klimatológov z viacerých univerzít a inštitútov prišiel s novým výskumom, ktorý posudzoval vplyv človeka na zmeny počasia a na základe jeho výsledkov sú si na istom – za rekordné vlny horúčav môže vo veľmi výraznej miere ľudská činnosť.

„Simulovali sme možné počasie za súčasnej klímy, potom sme simulovali možné počasie bez klimatických zmien vyvolaných ľudskou činnosťou, a potom sme tieto dve miery pravdepodobnosti porovnávali,“ vysvetľuje jedna z autoriek výskumu, Friederike Otto z Oxfordskej univerzity.

Našli sme veľmi silné prepojenie s človekom

Vedci podľa nej našli veľmi výrazné rozdiely medzi modelmi počasia, do ktorých boli zahrnuté faktory spôsobované človekom, a modelmi, ktoré zmeny vyvolané človekom nereflektovali. Vyšlo im napríklad, že v modeli, ktorý ráta aj s ľudským „príspevkom“ ku globálnemu otepľovaniu, sú v Španielsku a Portugalsku náhle vlny horúčav až desaťkrát pravdepodobnejšie ako v modeli bez ľudského vplyvu.

„Našli sme veľmi jasné a silné prepojenie medzi tohtoročnými júnovými rekordnými teplami a človekom spôsobenými klimatickými zmenami,“ hovorí ďalší z autorov výskumu, Geert Jan van Oldenborgh z Kráľovského holandského meteorologického inštitútu.

Júnové horúčavy budú čoraz bežnejšie

Podľa Roberta Vautarda z parížskeho Laboratória pre výskum klímy a životného prostredia (Laboratoire des Sciences du Climat et de l´Environnement, LSCE) je vysoko pravdepodobné, že júnové horúčavy budú v ďalších rokoch čoraz bežnejšie.

„Do polovice tohto storočia sa tento druh extrémneho tepla v júni stane v západnej Európe normou, ak nezačneme robiť okamžité kroky na obmedzenie vypúšťania skleníkových plynov,“ hovorí Vautard.

Portugalsko a Španielsko majú za sebou obrovské júnové požiare – v Portugalsku zahynuli pri lesnom požiari desiatky ľudí, v Španielsku museli 1500 ľudí evakuovať a plamene zničili časť unikátnej prírodnej rezervácie. Veľká Británia má za sebou najteplejší jún od roku 1976, Švajčiarsko od roku 1864 a Holandsko zažilo najteplejší jún vôbec.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať