V Európe vyčíňa búrka Joachim, hlásia prvé obete na životoch

Víchrica
Foto: SITA, AP

RENNES 16. decembra (WEBNOVINY) – Severozápadné Francúzsko v noci na piatok zasiahla prudká víchrica, ktorá spôsobila rozsiahle výpadky v dodávkach elektriny, narušila železničnú dopravu a má taktiež podiel na ekologickej havárii pri bretónskom pobreží, kde uniká do mora palivo z poškodenej lode.

Napriek dramatickej situácii zatiaľ v oblasti nezaznamenali žiadne vážnejšie zranenia alebo materiálne škody. Podľa vyjadrenia francúzskeho ministra vnútra Clauda Guéanta krajina vyviazla bez väčšej ujmy, k čomu mohla prispieť aj evakuácia časti obyvateľov Bretónska. Francúzski predstavitelia uvádzajú, že v dôsledku víchrice zostalo bez elektriny až 400-tisíc ľudí, výpadky sa však postupne darí naprávať.

Orkán Joachim udrel na pevninu ešte vo štvrtok večer, pričom najvyššia rýchlosť vetra dosahovala vyše 130 kilometrov za hodinu a na atlantickom pobreží zaznamenali až sedemmetrové vlny.

Neďaleko prímorského strediska Erdeven
Joachim
Foto: SITA, AP

nabehla na plytčinu nákladná loď prepravujúca 220 ton paliva, ktoré z poškodeného trupu začalo unikať do okolia. Devätnásťčlennú posádku evakuovali pomocou vrtuľníka a pohotovostné sily sa teraz snažia palivo prečerpať do iného plavidla.

Silný vietor vo Francúzsku narušil premávku vlakov a okrem iného si vyžiadal aj uzavretie parku pri Zámku vo Versailles alebo známeho vianočného trhu v Štrasburgu.

Búrka Joachim odrezala vo Francúzsku od dodávok elektrickej energie približne 600-tisíc ľudí.

Joachim vyčíňal aj v Nemcku

Búrka Joachim sa v piatok večer začala presúvať ponad Nemecko a Švajčiarsko a začala ohrozovať aj ďalšie krajiny. Sprevádzaná je rýchlym vetrom, ktorý na niektorých miestach dosiahol v nárazoch rýchlosť až 183 kilometrov za hodinu, čo spadá do kategórie orkánu.

Joachim
Foto: SITA, AP

V nemeckej spolkovej krajine Bádensko-Würtenbersko búrka vyvracala stromy a komplikovala tam dopravu. Silný vietor poškodil aj stĺpy elektrického vedenia a podľa spravodajského portálu denníka Bild sa asi 400-tisíc nemeckých domácností ocitlo bez prúdu.

Situáciu komplikuje aj fakt, že Joachim je sprevádzaný silným dažďom a v horských oblastiach aj snehovými zrážkami.

Orkán si už vyžiadal aj prvé obete, ktoré pochádzajú z Nemecka a zo Španielska.

Joachim by sa mal v sobotu presunúť do Poľska, meteorológovia však nevedia odhadnúť, akou silou by mal v krajine udrieť.

Joachim zasiahol aj Švajčiarsko

Vo Švajčiarsku Joachim zapríčinil zrušenie stovky letov do európskych metropol a taktiež vykoľajenie vlaku na hornatom úseku neďaleko mesta Tramelan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom