V gréckych voľbách sa darilo najmä krajnej ľavici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pasok
Foto: SITA/AP

ATÉNY 6. mája (WEBNOVINY) – Grécka konzervatívna Nová demokracia aj Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) utrpeli v nedeľňajších parlamentných voľbách porážku, keď dokopy získali len niečo viac ako tretinu z celkového počtu odovzdaných hlasov. Vyplýva to z prvých povolebných odhadov, tzv. exit polls.

Obe strany sú pritom zárukou toho, že zadlžená krajina bude aj naďalej dodržiavať prísnu rozpočtovú disciplínu, ktorá je hlavnou podmienkou na čerpanie záchranných úverov z Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Tradičné strany stratili hlasy najmä na úkor radikálnych ľavičiarov z hnutia Syriza, ktoré podľa prieskumov získalo 15,5 až 18,5 percenta. Voľby so ziskom 17 až 20 percent pravdepodobne vyhrala Nová demokracia – oproti roku 2009, keď jej dalo hlas až 33,5 percenta Grékov, však prišla asi o polovicu elektorátu.

PASOK-u pripisujú len zisk na úrovni 14 až 17 percent a skončí tak na treťom mieste. Pred troma rokmi pritom socialisti získali až takmer 44-percentnú podporu. Zvyšné hlasy (viac ako 50 percent) si rozdelilo viacero menších strán vrátane pravicových extrémistov. Konečné výsledky by mali byť známe v pondelok.

Dvojkoalícia veľkých strán, ktoré presadzujú reformy a úsporné opatrenia, mala v predvolebných prieskumoch celkovo 40 až 41 percent hlasov, čo by nestačilo na hladké presadzovanie reforiem a pokračovanie v úverovom programe, vďaka ktorému by sa mala krajina vyhnúť bankrotu.

PASOK, ktorý vedie bývalý minister financií Evángelos Venizélos, a Nová demokracia na čele s Antónisom Samarásom voličom odkázali, že buď zvolia úspory, alebo odchod z eurozóny.

Ľudí preto presviedčali, aby nevolili strany, ktoré sú proti úsporným opatreniam vynúteným zo strany EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Grécky parlament má 300 kresiel a vládna väčšina sa teda skladá zo 151 poslancov. Do parlamentu sa dostane strana, ktorá má nad 3 percentá hlasov. Grécka ústava podporuje vznik stabilných vlád bonusom v podobe ďalších 50 poslaneckých kresiel pre najsilnejšiu stranu, čo umožňuje jednoduchší vznik vládnej väčšiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Evangelos Venizelos