Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mayska civilizacia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archeológovia objavili 60-tisíc doteraz neznámych objektov z čias mayskej civilizácie Foto: ilustračné, Thinstock
2. februára 2018 Zaujímavosti od Webnoviny.skSITA Diskusia()

V Guatemale objavili vyše 60-tisíc pozostatkov objektov z čias mayskej civilizácie

BRATISLAVA 2. februára (WebNoviny.sk) – Archeológovia objavili v Guatemale pozostatky vyše 60-tisíc doteraz neznámych objektov z čias mayskej civilizácie.

Objav vďaka novej laserovej technológii

Objav tak veľkého množstva nálezov v tak krátkom časovom slede im umožnila nová laserová technológia známa ako Lidar, ktorá odkryla, čo sa nachádza pod porastom pralesa na rozlohe 2 100 štvorcových kilometrov v guatemalskom departmente Petén.

Podľa magazínu National Geographic, ktorý o nálezoch ako prvý informoval, by sa možno bez tejto technológie tieto objekty nikdy nepodarilo nájsť.

Veľká väčšina zo 60-tisíc nájdených objektov a štruktúr bola podľa archeológov bežnými obytnými domami mayskej populácie. Mnohé z nich sa nachádzajú v blízkosti už dávnejšie objavených mayských sídiel. Počet nových nálezov však podľa britskej BBC môže zmeniť všetko, čo si doteraz verejnosť o Mayoch myslela. V prvom rade bude treba zrejme upraviť odhad ich celkovej populácie.

Identifikovali aj stavby či obranné pevnosti

Podľa doterajších poznatkov sa predpokladalo, že v dobe vrcholného rozkvetu mayskej civilizácie pred približne 1 500 rokmi žilo na jej území asi 5 miliónov obyvateľov. Podľa najnovších nálezov sa však javí, že to mohlo byť 10 alebo dokonca až 15 miliónov.

Okrem obytných domov archeológovia doteraz na zmapovanom území identifikovali aj množstvo iných stavieb, napríklad sedemposchodovú pyramídu či rôzne obranné pevnosti. Najviac ich však prekvapil nález dômyselného systému ciest medzi jednotlivými sídlami, ktoré boli oproti okolitému reliéfu spravidla na vyvýšených plošinách. Ich enormná šírka podľa National Geographic naznačuje, že boli vo svojej dobe veľmi frekventované.

Odporúčané články

Amatérsky historik údajne objavil zabudnutú časť Berlínskeho múru Na neobývanom ostrove v Egejskom mori objavili pozostatky unikátnej civilizácie

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...