V horúčavách stúpa spotreba elektriny a dopyt po nápojoch

Pitny rezim, teplo, flasa, pit
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Letné horúčavy majú vplyv na jednotlivé odvetvia slovenskej ekonomiky, keď niektoré zaznamenávajú nárast dopytu a niektoré pokles.

Avšak, celkový dopad na ekonomiku je zanedbateľný, uviedol to hlavný stratég Sberbank Slovensko Martin Barto.

„Útlm aktivít jedného typu sa nahradí aktivitami iného typu. Podobá sa to vplyvu štátnych sviatkov, keď síce niektoré podniky a inštitúcie stoja, no iné bežia dvojnásobným tempom a v celkovom súčte je efekt takmer nulový,“ dodal Barto.

S rastúcou teplotou stúpa napríklad aj spotreba elektrickej energie, keďže sa naplno využíva klimatizácia. „Dá sa odhadnúť, že spotreba elektriny u nás by mohla v špičke stúpnuť o 10 – 15 %. Inde vo svete je to podstatne viac. V USA podiel klimatizácie na spotrebe energie v lete prevyšuje 50 %,“ uviedol Barto.

Podľa Barta rastie spotreba všetkých druhov nealkoholických nápojov, opaľovacích krémov a podobných prípravkov. Podobne stúpa dopyt po službách verejných kúpalísk a iných rekreačných zariadení, kde môžu obyvatelia stráviť čas najväčšej horúčavy.

Niektoré sektory podľa Barta zažívajú pokles záujmu, napríklad sa menej nakupujú tovary dlhodobej spotreby a takisto ľudia chodia menej nakupovať do obchodov. Podľa Barta sa utlmuje aj aktivita úradov, keďže časť z nich skracuje pracovnú dobu. Takisto ani vláda a parlament v lete nezasadajú.

Niektoré podniky a inštitúcie podľa Barta fungujú bez ohľadu na výkyvy počasia, ako napríklad nepretržité prevádzky, hromadná doprava, nemocnice či polícia. Viaceré z nich majú štandardný letný režim, napríklad výrobné podniky mávajú v lete celozávodné dovolenky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Barto