V Indii zadržali loď, niesla stovky kilogramov heroínu

Pašerácka loď
Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 21. apríla (WEBNOVINY) – India informovala v utorok o zadržaní 200 kilogramov heroínu pašovaného pakistanskými drogovými dílermi loďou po Arabskom mori. Ide o jeden z najväčších takýchto záťahov v krajine.

Na lodi sa s heroínom viezli Pakistanci

Plavidlo, ktoré podľa všetkého smerovalo do indického štátu Gudžarát na západe krajiny, sa podarilo zadržať vďaka spoločnej operácii indického námorníctva a pobrežnej stráže v pondelok v indických vodách. Zadržaných a vzatých do väzby bolo osem Pakistancov.

„Používanie rybárskych lodí na pašovanie heroínu je novou stratégiou pakistanských pašerákov,“ uviedol v súvislosti s prípadom hovorca indického námorníctva D. K. Šarma. Dodal, že pašeráci využívajú tiež mobilné telefóny a GPS systémy, aby v prípade potreby ľahko mohli preložiť náklad do inej lode.

OSN eviduje nárast pašovaného heroínu

Indický špecializovaný policajný útvar Úrad pre kontrolu narkotík (NCB) vyhlásil, že zadržanie takéhoto množstva heroínu je jedným z najväčších v jeho histórii. Úrad tento rok v súvislosti s nárastom počtu incidentov pašovania heroínu z Afganistanu cez Pakistan do Indie požiadal o pomoc indickú armádu.

Príslušníci Organizácie spojených národov (OSN) v Kábule tohto roku zaznamenali prudký nárast aj v množstve zadržaného heroínu, ktorý sa drobní pašeráci snažili letecky prepraviť do Indie z Afganistanu.

India po útoku v meste Mumbaj v roku 2008 výrazne zlepšila bezpečnostné opatrenia na pobreží. Desiati ozbrojení Pakistanci sa totiž vtedy do krajiny dostali na gumenom člne, pričom následne pozabíjali 166 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom