V Iraku objavili masové hroby s tisíckami tiel, oblasti nálezu kontroloval Islamský štát

Masový hrob
Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 6. novembra (WebNoviny.sk) – V oblastiach Iraku, ktoré kedysi kontroloval Islamský štát, sa našlo viac než 200 masových hrobov s tisíckami tiel.

Ukázalo to vyšetrovanie Organizácie Spojených národov (OSN). Hroby sa nachádzali v severných a západných provinciách Nineve, Kirkúk, Saláhuddín a Anbár. Podľa správy OSN obsahovali od 6 000 do 12-tisíc obetí.

Najviac z doterajších 202 zdokumentovaných hrobov, až 37, sa nachádza v provincii Ninive. Medzi zabitými sú ženy, deti, starí ľudia, postihnutí, zahraniční robotníci aj členovia irackých bezpečnostných síl. „Masové hroby zdokumentované v našej správe sú dokladom mučivých strát na životoch, nesmierneho utrpenia a šokujúcej krutosti,“ uviedol Ján Kubiš, osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre Irak.

Islamský štát obsadil časti Iraku v roku 2014 a zaviedol tam brutálnu vládu, v rámci ktorej popravovali militanti každého, kto im odporoval. Nakoniec ich porazila iracká armáda za pomoci spojeneckých milícií a výraznej vzdušnej podpory zo strany Američanmi vedenej koalície, hoci ich zvyšky ostávajú aktívne v niektorých oblastiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Kubiš
Firmy a inštitúcie Islamský štát