V Iraku popravili tajomníka exprezidenta Husajna

Poprava
Miestnosť, kde v Japonsku vykonávajú popravy obesením. Foto: SITA/AP

BAGDAD 7. júna (WEBNOVINY) – Irak vo štvrtok popravil Abída Hamída Mahmúda, tajomníka a šéfa ochranky exprezidenta Saddáma Husajna.

Informovalo o tom ministerstvo spravodlivosti. Mahmúd bol štvrtým mužom na zozname Američanov po tom, čo v roku 2003 vtrhli do Iraku. Prvú trojku tvoril samotný Saddám a jeho dvaja synovia Udaj a Kusaj.

Ministerstvo spravodlivosti uplatnilo trest smrti voči tomuto zločincovi za genocídu,“ uviedol hovorca ministerstva v stanovisku.

Mahmúd oficiálne zastával post prezidentovho tajomníka, podľa britskej vlády bol však zodpovedný aj za Saddámovu osobnú bezpečnosť, ako aj záležitosti obrany a tajných služieb.

Pokladaný bol za muža číslo dva v irackom vedení, lebo kontroloval prístup k prezidentovi a mal vplyv na rozhodnutia vlády. Po Saddámovom boku stál aj počas jeho posledného televízneho vystúpenia pred jeho zajatím, odvysielaného 7. apríla 2003.

Mahmúda chytili 16. júna 2003 a v roku 2010 spolu s bývalým vicepremiérom Taríkom Azízom a exministrom vnútra Sadúna Šakíra odsúdili na smrť za rolu pri prenasledovaní šiitských náboženských strán v 80. rokoch.

Saddám, ktorý bol sám popravený obesením 31. decembra 2006, dal zabiť veľký počet šiitských lídrov počas vojny s Iránom v roku 1980-88.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Saddám Husajn